Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wspólna Polityka Rolna po 2027 roku: oświadczenie sprawozdawczyni Carmen Crespo Díaz
Komisja Europejska przedstawiła propozycję dotyczącą Wspólnej Polityki Rolnej po 2027 roku. Reagując na propozycję Komisji w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na lata 2028–2034, sprawozdawczyni Komisji Rolnictwa ds. przyszłości rolnictwa i WPR po 2027 roku, Carmen Crespo Díaz (EPL, Hiszpania), wystosowała stanowcze ostrzeżenie przed ryzykiem osłabienia jednej z najbardziej strategicznych i symbolicznych polityk UE.

Reagując na propozycję Komisji w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na lata 2028–2034, sprawozdawczyni Komisji Rolnictwa ds. przyszłości rolnictwa i WPR po 2027 roku, Carmen Crespo Díaz (EPL, Hiszpania), wystosowała stanowcze ostrzeżenie przed ryzykiem osłabienia jednej z najbardziej strategicznych i symbolicznych polityk UE.


„Demontowanie drugiego filaru to demontowanie całej WPR. Bez odnowy pokoleniowej, bez rozwoju obszarów wiejskich, bez modernizacji – nie ma przyszłości dla europejskiego rolnictwa” – powiedziała sprawozdawczyni Komisji AGRI.

Wezwała do silnej WPR z własnym budżetem i wyraźną tożsamością, aby chronić sektor podstawowy i zagwarantować bezpieczeństwo żywnościowe obywatelom Europy. „Bez rolników nie ma suwerenności żywnościowej, nie ma równowagi terytorialnej ani spójności społecznej.”


Carmen Crespo Díaz ostro skrytykowała również plan Komisji, który w jej ocenie prowadzi do „rozmywania i demontowania WPR, zwłaszcza poprzez propozycję degresywnego podejścia do płatności, które karze większe gospodarstwa i wyklucza kluczowe uprawy, takie jak zboża i gaje oliwne – fundamentalne dla europejskiej diety, gospodarki wiejskiej i autonomii strategicznej.”


„Europejscy rolnicy już od lat znajdują się pod ogromną presją – od ekstremalnych warunków klimatycznych po rosnące koszty i nieuczciwą konkurencję globalną. Teraz nadszedł czas, by wzmocnić, a nie osłabiać WPR. Ta propozycja grozi dokładnie odwrotnym skutkiem” – podsumowała Carmen Crespo Díaz.

Źródło: Parlament Europejski Biuro w Polsce

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij