Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Parlament Europejski upraszcza przepisy dotyczące nowej żywności
W środę 28 października br. Parlament Europejskim przyjął nowe zasady, które uproszczą autoryzację w Unii Europejskiej nowej żywności.

Przepisy mają zapewnić bezpieczeństwo żywności i ochronę zdrowia publicznego bez tworzenia przeszkód dla innowacyjności w przemyśle spożywczym.


Za przyjęciem nowych przepisów głosowało 359 posłów, przeciw było 202, a wstrzymało się 127 posłów.


Dotychczasowe przepisy dotyczące nowej żywności pochodzą z 1997 roku. Od tego czasu pojawiły się nowe surowce, półprodukty i technologie wytwarzania żywności. Nowelizacja prawa była więc potrzebna ze względu na postęp naukowo-techniczny.


Nowa żywność to nowe produkty lub nowe składniki żywności, które do tej pory nie były w znacznym stopniu wykorzystywane w UE do spożycia przez ludzi, są nowe na rynku albo wywarzane nowymi metodami produkcji niż znane dotąd. Do nowej żywności zaliczamy m.in. nanomateriały, grzyby, glony, różne rośliny czy barwniki spożywcze. Należy przy tym podkreślić, że do nowej żywności zalicza się także produkty tradycyjne pochodzące spoza Unii Europejskiej.


Zgodnie z uchwalonymi przepisami nowa żywność będzie podlegać jednolitej w całej UE procedurze oceny bezpieczeństwa i autoryzacji. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) będzie przeprowadzać ocenę, jeśli uzna, że taka żywność może mieć wpływ na ludzkie zdrowie.


Posłowie  Parlamentu Europejskiego chcą też by przepisy obejmowały żywność pochodzącą ze sklonowanych zwierząt (do czasu, kiedy zostanie uchwalone nowe prawo dotyczące tej kwestii) oraz definicję nanomateriałów i zasady przeprowadzania testów na zwierzętach.


Przepisy uchwalone przez Parlament Europejski muszą zostać jeszcze zaaprobowane przez państwa członkowskie, by mogły wejść w życie.


Źródło: Parlament Europejski


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij