Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Puszka napoju nie doda dzieciom skrzydeł
Zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom poniżej 12-13 roku życia proponuje wprowadzić w Polsce Główny Inspektor Sanitarny - zapowiada "Metro".

Zaś naukowcy chcieliby rozszerzyć zakaz na 16-latków. Młodzi ludzie, którzy dziś nadużywają tych napojów nie dożyją sześćdziesiątki - twierdzą.

 

Trzy, cztery puszki działają jak kilkanaście kaw. Ich systematycznie picie może prowadzić do zaburzeń układu krążenia i problemów z sercem – ostrzega Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego. Dlatego GIS chce, by na opakowaniach energetyków umieszczano duże ostrzegawcze napisy np.: „Niewskazane poniżej 12 roku życia”, zaś na napojach najmocniejszych np. tzw. shotach – „Niewskazane poniżej 16 roku życia”. Regularne picie tych napojów wycieńcza organizm.

 

Do wprowadzenia nowych przepisów potrzebne jest tylko rozporządzenie ministra zdrowia.

 

Europejska organizacja napojów bezalkoholowych UNESDA na początku roku zdecydowała, że producenci napojów energetyzujących do końca roku zamieszczą na puszkach ostrzeżenia, że nie są one wskazane dla dzieci. Dyskusja na ten temat trwa także w Kanadzie.

 

Eksperci chwalą pomysł, choć mówią, że zakaz powinien obowiązywać też w przypadku 15 - 16-latków, bo to wiek największej burzy hormonalnej. I nie chodzi tu tylko o kofeinę, ale o niacyny, które zwielokrotniają jej działanie i taurynę, oszukującą mózg. Organizm wtedy myśli, że nie jest zmęczony, choć wcale tak nie jest.

 

Nasz napój jest przeznaczony tylko dla dorosłych i wprowadzenie zakazu sprzedaży go dzieciom byłoby zgodne z naszymi intencjami – zapewniają przedstawiciele producentów pytani przez "Metro".

 

Źródło: PAP


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij