Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
1000 nazwa chroniona w unijnym rejestrze
W dniu 15 lutego bieżącego roku ukazał się komunikat Komisji Europejskiej dotyczący rejestru chronionych nazw unijnych produktów. Zarejestrowano bowiem tysięczną już nazwę takiego produktu – tym razem był to włoski ser owczy.

Przypomnijmy, iż od czasu ich powstania w 1992 roku, w ramach unijnych systemów rejestrowane są produkty rolne i spożywcze pochodzące z Unii Europejskiej oraz spoza jej terytorium. W ostatnich latach odnotowano znaczny wzrost ilości wniosków ze względu na rozszerzenie o kolejnych 10 państw członkowskich oraz rosnące zainteresowanie ze strony producentów z całego świata, w tym między innymi producentów z Indii, Chin, Tajlandii oraz Wietnamu. Rejestracji podlegają między innymi nazwy serów i pozostałych produktów mleczarskich, mięsa i jego przetworów, owoców i warzyw, oliwy z oliwek, piwa, wyrobów cukierniczych i piekarniczych, przypraw czy kawy.

 

W zakres rejestrów jakości produktów rolnych oraz spożywczych wchodzą:

 

505 Chronione nazwy pochodzenia (CHNP) - nazwy produktów, które zawdzięczają swoje cechy wyłącznie lub głownie ich miejscu produkcji oraz umiejętnościom lokalnych producentów. Produkt rolny bądź spożywczy musi zostać wyprodukowany, przetworzony oraz przygotowany na danym obszarze geograficznym, przy użyciu uznanej wiedzy specjalistycznej.

 

465 Chronione oznaczenia geograficzne (CHOG) - produkty rolne i spożywcze, których renoma lub charakterystyczne cechy są bezpośrednio związane z produkcją na danym obszarze geograficznym. Przynajmniej jeden z etapów produkcji, przetwarzania lub przygotowania produktu musi mieć miejsce na danym obszarze geograficznym.

 

30 Gwarantowane tradycyjne specjalności - nazwy produktów, które gwarantują tradycyjny charakter tych produktów w odniesieniu do ich składu lub sposobów produkcji. Produkty w ramach systemu gwarantowanych tradycyjnych specjalności nie są związane z żadnym określonym obszarem geograficznym, ale muszą być produkowane zgodnie z ustaloną specyfikacją.

 

Komisja zarządza również dwoma rejestrami oznaczeń geograficznych win oraz napojów alkoholowych.

 

Źródło FAMMU/FAPA na podstawie Rapid Komisja Europejska


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij