Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Komisja Europejska wprowadza nową strategię, dzięki której do 2030 r. Europa stanie się światowym liderem w dziedzinie nauk przyrodniczych
Strategia wsparta kwotą ponad 10 mld euro rocznie z obecnego budżetu UE, określa skoordynowane podejście w całym łańcuchu wartości nauk przyrodniczych. Jej celem jest przyspieszenie innowacji, ułatwienie dostępu do rynku i budowanie zaufania publicznego do nowych technologii, zapewniając, że przynoszą one korzyści ludziom i planecie.

Nauki przyrodnicze – badanie żywych systemów, od komórek po ekosystemy – mają kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia, środowiska i gospodarki. Pobudzają one innowacje w medycynie, żywności i zrównoważonej produkcji, dodając gospodarce UE prawie 1,5 bln euro wartości i wspierając 29 mln miejsc pracy w całej Unii.

W strategii zaproponowano następujące działania:

  1. Optymalizacja ekosystemu badań naukowych i innowacji

Komisja opracuje plan inwestycyjny UE, aby ułatwić finansowanie wielokrajowych badań klinicznych i wzmocnić europejską infrastrukturę badań klinicznych. Strategia ta będzie również promować podejście „Jedno zdrowie” do badań naukowych i innowacji oraz zmobilizuje do 100 mln euro w ramach programów prac programu „Horyzont Europa” na lata 2026–2027 w celu opracowania i wdrożenia rozwiązań opartych na mikrobiomie. Ponadto 250 mln EUR zostanie uruchomione na międzysektorowe technologie z zakresu nauk o życiu, wspierające rozwój nowych produktów, które napędzają innowacje przemysłowe i zrównoważony rozwój, w tym nowe metody podejścia, nowe cząsteczki, materiały zaawansowane i bardziej wydajną bioprodukcję.

  1. Umożliwienie szybkiego dostępu do rynku dla innowacji w dziedzinie nauk przyrodniczych

Aby przyspieszyć dostęp do rynku dla innowacji w dziedzinie nauk przyrodniczych, Komisja zaproponuje unijny akt w sprawie biotechnologii, który stworzy ramy bardziej sprzyjające innowacjom we wszystkich sektorach biotechnologii. Komisja uruchomi również interfejs kojarzenia, aby połączyć przedsiębiorstwa typu start-up, przemysł i inwestorów, wykorzystując portfel Europejskiej Rady ds. Innowacji i jej sieć zaufanych inwestorów.

  1. Zwiększenie zaufania, absorpcji i wykorzystania innowacji

Komisja zmobilizuje 300 mln euro na stymulowanie zamówień publicznych na innowacje w dziedzinie nauk przyrodniczych w obszarach takich jak przystosowanie się do zmiany klimatu, szczepionki nowej generacji i przystępne cenowo rozwiązania w zakresie nowotworów. Komisja utworzy również grupę koordynacyjną ds. nauk o życiu, aby dostosować politykę i finansowanie we wszystkich sektorach oraz wspierać współpracę z kluczowymi zainteresowanymi stronami, w tym z przemysłem i obywatelami.

Kontekst

Przewodnicząca Ursula von der Leyen ogłosiła strategię w swoich wytycznych politycznych i jest ona częścią kompasu na rzecz konkurencyjności.

Europa od dawna jest liderem w dziedzinie nauk przyrodniczych, wspieranym przez silną bazę wiedzy i doskonałość naukową, ale obecnie traci grunt dla innych globalnych podmiotów w przekształcaniu badań w rzeczywiste rozwiązania. Wyzwania obejmują rozdrobnione ekosystemy innowacji, niedostatecznie wykorzystywane dane i sztuczną inteligencję oraz powolne wprowadzanie na rynek.

Strategia opiera się na konsultacjach publicznych i wielu dowodach, w tym dwóch badaniach przeprowadzonych przez Wspólne Centrum BadawczeKomisji: Sektory nauk przyrodniczych w UE: siły napędowe wzrostu gospodarczego i innowacji, co podkreśla 29 mln osób zatrudnionych i 1,5 bln EUR wartości dodanej, oraz tendencje w dziedzinie patentów w naukach przyrodniczych: skupienie się na produktach farmaceutycznych i technologiach medycznych,co pokazuje, że UE zajmuje drugie miejsce na świecie z 17 % zgłoszonych patentów.


Źródło: KE


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij