Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Finał Konkursu wiedzy o zdrowym stylu życia „Trzymaj Formę!”
13 czerwca 2024 r. Stadion Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego gościł uczestników finału ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o zdrowym stylu życia „Trzymaj Formę!”.

Ogólnopolski konkurs wiedzy o zdrowym stylu życia jest inicjatywą towarzyszącą programowi „Trzymaj Formę!”, realizowanemu przez Główny Inspektorat Sanitarny, Polską Federację Producentów Żywności – Związek Pracodawców oraz 16 wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych. W tegorocznej, XII edycji konkursu, do udziału zostało zgłoszonych 1095 szkół oraz 8535 uczniów. Po długich eliminacjach (poziom szkolny i powiatowy) do finału konkursu zakwalifikowało się 13 najlepszych uczniów. Finaliści zmierzyli się z trudnymi pytaniami z zakresu zasad zdrowego stylu życia przygotowanymi przez ekspertów Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW w Warszawie.


Tegorocznymi zwycięzcami konkursu zostali:

1. miejsce Miłosz Kowalczyk, Zespół Szkół w Głoskowie

2. miejsce Michał Graś, Szkoła Podstawowa nr 3 w Drezdenku

3. miejsce Marcel Kucharczyk, Niepubliczna Podstawowa Szkoła Odkrywców w Józefosławiu.


– Wszystkim finalistom konkursu gratuluję ogromnej wiedzy wykraczającej poza podstawy programowe. Z radością przyjmuję fakt, że sam program i konkurs jako inicjatywa uzupełniająca cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem szkół, rodziców i samych uczniów, pozostając  naszym sztandarowym programem edukacyjnym – powiedział Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny wz., wręczając nagrody laureatom i finalistom.


– Istnieje zgodność ekspertów i instytucji zajmujących się zdrowym stylem życia co do tego, że najbardziej skutecznym sposobem poprawy stanu zdrowia społeczeństwa jest podejmowanie holistycznych działań uwzględniających promocję zbilansowanej diety i aktywności fizycznej – m.in. takich jak Program „Trzymaj Formę!”. Partnerstwo i aktywne zaangażowanie sektora prywatnego niewątpliwie przyczynia się do efektywności tego typu działań na rzecz zdrowia publicznego – powiedziała dr Marta Tomaszewska-Pielacha, dyrektor ds. żywności i żywienia Polskiej Federacji Producentów Żywności - Związek Pracodawców.

O programie

Program „Trzymaj Formę!” skierowany jest do uczniów klas V-VIII w szkołach podstawowych, a jego cel to edukacja i trwałe kształtowanie prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety. Program „Trzymaj Formę!” realizowany jest metodą projektu, dzięki czemu wykracza poza podstawę programową i programy nauczania szkoły. Projekty tworzone przez uczniów służą promocji aktywności fizycznej, uczą zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania, z uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej za zdrowie i zasady wolnego wyboru. Taka konstrukcja programu, dająca dużą swobodę wyboru sposobu jego realizacji, umożliwia uczniom poszukiwanie i realizowanie własnych pomysłów prozdrowotnych. Do programu systematycznie wprowadzane są dodatkowe treści programowe dotyczące odpowiedzialnych zakupów, segregacji odpadów i niemarnowania żywności.


„Trzymaj Formę!” jest jednym z największych w Europie programów dedykowanych właściwej diecie i aktywności fizycznej wśród uczniów. Ważnym elementem realizacji programu jest zaangażowanie rodziców, ponieważ to oni bezpośrednio kształtują środowisko dziecka, od najmłodszych lat wpływając na zachowania, zwyczaje i postawy swoich pociech. Organizatorzy mają nadzieję, że promocja zdrowego stylu życia dotrze do całych rodzin, a korzystne nawyki żywieniowe i zdrowotne utrwalą się nie tylko wśród dzieci, ale także wśród dorosłych.


Program został uhonorowany Godłem „Teraz Polska”, co potwierdza jego wysoką wartość merytoryczną i stanowi wyraz uznania dla podejmowanych działań. Patronami honorowymi Programu „Trzymaj Formę!” są: Minister Zdrowia, Minister Edukacji, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Minister Sportu i Turystyki, zaś partnerami merytorycznymi programu: Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW w Warszawie, Federacja Konsumentów oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością.


Więcej informacji jest dostępnych na stronie www.trzymajforme.pl


IMG_7480

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij