Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Nowe Stanowisko Komitetu Żywienia PAN: zasady żywienia dzieci
Komitet Nauki o Żywieniu Człowieka PAN opracował stanowisko w sprawie zasad żywienia dzieci w wieku przedszkolnym (4-6 lat) i wczesnoszkolnym (7-9 lat).

Stanowisko opracowano w oparciu o wytyczne i stanowiska międzynarodowych towarzystw naukowych, renomowanych instytucji i zespołów ekspertów, w tym Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej w Polsce, a także przegląd aktualnego piśmiennictwa dotyczącego żywienia dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz wyniki badań naukowych w tym zakresie prowadzonych w Polsce.

Integralną częścią stanowiska są modelowe racje pokarmowe opracowane przez Komitet Nauki o Żywieniu Człowieka PAN, które przedstawiono na tle innych zaleceń – polskich, opracowanych dla populacji generalnej w roku 2004 [Turlejska i in., 2004] i pacjentów szpitali w roku 2001 [Dzieniszewski i in., 2001], a także aktualnych zaleceń dla Amerykanów [Dietary Guidelines for Americans, 2020-2025, 2020].

W nowych, modelowych racjach pokarmowych Komitet Nauki o Żywieniu Człowieka PAN promuje urozmaiconą dietę, która ogranicza ryzyko przekarmiania dzieci, z dużym udziałem żywności niskoprzetworzonej (np. w grupie tłuszczów rekomendowane jest podawanie dzieciom masła i olejów) oraz zawiera odpowiednią ilość błonnika pochodzącego z warzyw, owoców, nasion, orzechów i limitowaną ilość cukru i słodyczy (im mniej, tym korzystniej dla zdrowia). 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij