Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Konieczne szybkie wsparcie dla producentów rolnych dotkniętych orzeczeniem w sprawie Airbusa
UE musi działać szybko, aby pomóc unijnym rolnikom niesłusznie dotkniętym przez nowo nałożone amerykańskie taryfy celne o wartości €6,8 mld., PE uznał w czwartek.

Posłowie wyrażają głębokie zaniepokojenie w związku ze szkodami poniesionymi przez sektor rolno-spożywczy UE w wyniku sporu w innym sektorze i ubolewają nad decyzją Stanów Zjednoczonych o nałożeniu zwiększonych ceł na tak wiele produktów rolnych. Krytykują również brak zainteresowania USA współpracą z UE przy rozwiązywaniu długotrwałego sporu między Airbusem a Boeingiem.


Pomoc dla najbardziej dotkniętych sektorów


UE musi reagować na nowe taryfy amerykańskie w sposób skoordynowany i jednolity, podkreślają posłowie do PE. Pierwszym krokiem Komisji Europejskiej powinno być ścisłe monitorowanie rynku, wykorzystanie wszystkich istniejących narzędzi, takich jak prywatne przechowywanie, wycofywanie z rynku i instrumenty reagowania na zakłócenia na rynku, a także mobilizowanie szybkiego wsparcia dla sektorów najbardziej dotkniętych tymi zakłóceniami.


Komisja Europejska powinna zwiększyć wysiłki promocyjne dla produktów rolniczych UE zagranicą oraz uelastycznić zasady finansowania związane z promocją, aby umożliwić wzmocnienie kampanii UE w USA lub przekierowanie ich na rynki alternatywne, uważają posłowie.


Kontekst


Orzeczenie Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie subsydiów dla Airbusa dało Stanom Zjednoczonym prawo do nakładania ceł odwetowych na eksport europejski w ramach retorsji za wcześniejsze, nadmierne subsydia europejskie udzielane producentom samolotów Airbusa. USA nałożyło 25% cła, od 18 października 2019 roku, pobierane od dużej liczby produktów rolnych, takich jak francuskie wina, włoskie sery i hiszpańska oliwa z oliwek.


UE wygrała równoległą sprawę przeciwko amerykańskiemu producentowi samolotów Boeing, a decyzja WTO w sprawie poziomu taryf celnych, które UE może nałożyć w ramach odwetu, jest oczekiwana w 2020 roku.


Państwa członkowskie UE najbardziej dotknięte taryfami zatwierdzonymi przez WTO to Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Włochy, Niemcy i Irlandia, dotyczy ich 95% ceł eksportowych dotyczących produktów rolnych o wartości 3,5 mld euro, powiedziała we wtorek Komisarz ds. handlu Cecilia Malmström. Produkty UE, najbardziej dotknięte nowymi taryfami, to produkty o wysokiej wartości dodanej, często chronione w ramach unijnych systemów jakości, takie jak wina i napoje spirytusowe, oliwa z oliwek i produkty mleczarskie. Inne to oliwki stołowe, mięso wieprzowe, kawa, słodkie herbatniki, przetworzone owoce, owoce cytrusowe, małże, likiery i kaszmir, odnotowuje przyjęty tekst.


Stany Zjednoczone są najważniejszym kierunkiem eksportu produktów rolnych z UE. W 2018 osiągnął on wartość 22,3 miliardów euro.


Źródło: PE.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij