Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Olej rzepakowy versus oliwa z oliwek
Okazuje się, że olej rzepakowy w zestawieniu z legendarną oliwą z oliwek wypada bardzo korzystnie. Charakteryzuje się on dużą zawartością kwasu oleinowego – OMEGA 9 i kwasów polienowych, najniższą wśród olejów zawartością kwasów nasyconych, korzystną proporcją kwasów z grupy OMEGA 3 do kwasów OMEGA 6, jest ponadto cennym źródłem witamin tłuszczorozpuszczalnych – E i K.

Już w V wieku p.n.e. uznawany za ojca medycyny grecki lekarz Hipokrates zauważył, że „człowiek jest tym, co je”. Rzeczywiście dieta ma kolosalny wpływ nie tylko na naszą kondycję fizyczną, ale również na ogólne samopoczucie, a nawet rozwój intelektualny. Dlatego w poszukiwania recepty na długowieczność włączyli się po średniowiecznych alchemikach i współczesnych pisarzach s-f również dietetycy, czyli specjaliści od zdrowego żywienia. Rezultaty ich badań jednoznacznie wskazują, że jedną z najkorzystniejszych dla ludzkiego organizmu jest „dieta śródziemnomorska”.


Tajemnica jej dobroczynnego wpływu na nasze zdrowie polega między innymi na spożywaniu dużej ilości ryb i owoców morza, które są źródłem bardzo cennych z dietetycznego punktu widzenia kwasów omega 3. Niestety ludzki organizm nie jest w stanie wyprodukować ich samodzielnie, dlatego kwasy omega 3 muszą być dostarczone w odpowiednio zbilansowanej diecie. Cóż jednak poradzić na to, że nasi legendarni przodkowie zamiast ciepłych wybrzeży Morza Śródziemnego wybrali sobie na miejsce do życia znacznie bardziej surową Północ?


Spokojnie, natura zadbała i o nas, dając nam rośliny, które wegetując w umiarkowanym klimacie niziny środkowoeuropejskiej, są w stanie wyprodukować niezbędną nam do prawidłowego funkcjonowania ilość kwasów omega 3. Jedną z takich roślin jest rzepak.


Według niektórych językoznawców to właśnie rzepak miał na myśli nasz wieszcz narodowy Adam Mickiewicz, gdy w Inwokacji „Pana Tadeusza” wspominał „pola malowane zbożem rozmaitem, wyzłacane pszenicą, posrebrzane żytem, gdzie bursztynowy świerzop(…)” Oprócz malowniczej bursztynowej barwy rzepak ma jednak wiele innych zalet, a tłoczony z niego olej posiadający liczne walory zdrowotne nie bez kozery nazwany być może „oliwą północy”.


OLEJ RZEPAKOWY A OLIWA Z OLIWEK

Okazuje się, że olej rzepakowy w zestawieniu z legendarną oliwą z oliwek wypada bardzo korzystnie. Charakteryzuje się on dużą zawartością kwasu oleinowego – OMEGA 9 i kwasów polienowych, najniższą wśród olejów zawartością kwasów nasyconych, korzystną proporcją kwasów z grupy OMEGA 3 do kwasów OMEGA 6, jest ponadto cennym źródłem witamin tłuszczorozpuszczalnych – E i K.


WYBIERAJMY TO, CO LOKALNE

Jak obrazuje powyższe zestawienie, olej rzepakowy w niczym nie ustępuje śródziemnomorskiej oliwie z oliwek. W wielu parametrach wręcz ma nad nią przewagę (wyższa zawartość witaminy E, niższa zawartość kwasów nasyconych, 10-krotnie wyższa zawartość kwasów Omega 3, korzystniejsza proporcja kwasów omega 6 do omega 3). Co ważne, jest to również produkt rodzimy, a zatem świetnie wpisujący się w zasadę lokalności, promującą żywność uprawianą w najbliższej okolicy, w możliwie niewielkiej odległości między producentem a konsumentem. Wybierając olej rzepakowy, sięgamy zatem po produkt korzystny dla zdrowia, będący źródłem cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych; a przy tym wspieramy rodzime rolnictwo.


olej_oliwa2-1

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij