Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Gospodarka o obiegu zamkniętym - Minister Środowiska na posiedzeniu Rady UE ds. Środowiska
Henryk Kowalczyk, minister środowiska, oraz Paweł Sałek, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej, wzięli udział w posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ds. Środowiska (ENVI), które odbyło się 5 marca 2018 r. w Brukseli.

W agendzie rozmów znalazły się m.in. takie zagadnienia, jak: gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ), zazielenianie Semestru europejskiego oraz szczyt ONZ COP24.

Jednym z tematów rozmów ENVI była opublikowana 16 stycznia 2018 r. Europejska strategia na rzecz tworzyw sztucznych w gospodarce o obiegu zamkniętym. Określa ona fundamenty nowej gospodarki tworzywami sztucznymi. Zgodnie z tą polityką produkcja tworzyw sztucznych i produkty z nich wykonane mają być bardziej ekologiczne, a więc w pełni dostosowane do potrzeb w zakresie ponownego użycia, naprawy i recyklingu.

W trakcie dyskusji nad tym punktem Rady ENVI minister Henryk Kowalczyk zaznaczył:

„W gospodarce o obiegu zamkniętym konieczne jest coraz lepsze wykorzystanie odpadów jako surowców. Wymagają tego także unijne zobowiązania w zakresie osiągnięcia wysokiego – na poziomie 55% -  recyklingu tworzyw,  określone w pakiecie odpadowym”.  

Minister Kowalczyk dodał, że działania producentów w tym obszarze powinny skoncentrować się na projektowaniu wyrobów w sposób umożliwiający ich recykling. Z kolei promowanie wykorzystywania odpadów jako surowców wtórnych wśród kupujących może odbywać się m.in. poprzez odpowiednie kampanie informacyjne.  

Źródło: Ministerstwo Środowiska


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij