Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Gospodarowanie wodami – opublikowany pakiet rozporządzeń Rady Ministrów
W ostatnich dniach opublikowano pięć rozporządzeń Rady Ministrów dotyczących gospodarowania wodami, w tym określających różne stawki opłat za korzystanie z wód i odprowadzanie ścieków oraz za korzystanie ze srodowiska.

Pakiet rozporządzeń obejmuje:


  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2017 r. w sprawie ustalania opłat podwyższonych za przekroczenie warunków wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi (Dz. U.2017.2501)
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2017 r. w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne (Dz. U.2017.2502)
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2017 r. w sprawie jednostkowych stawek opłat za korzystanie ze środowiska (Dz. U.2017.2490)

  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2017 r. w sprawie wysokości jednostkowych stawek opłaty rocznej za użytkowanie gruntów pokrytych wodami (Dz. U.2017.2496)
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 2017 r. w sprawie przyjęcia Krajowego programu ochrony wód morskich (Dz. U.2017.2469)


Warto zwrócić uwagę, że jednostkowe stawki opłat zmiennych do celów produkcji artykułów spożywczych i napojów wyniosą od 1 stycznia 2018 r.:


  • 0,097 zł za 1 m3 pobranych wód podziemnych,
  • 0,057 zł za 1 m3 pobranych wód powierzchniowych.

 

Natomiast do dnia 31 grudnia 2019 r. jednostkowe stawki opłat stałych  za usługi wodne za pobór wód (z wyłączeniem jednostkowych stawek opłat za usługi wodne za pobór wód do celów wytwarzania energii elektrycznej lub cieplnej dla instalacji posiadających w dniu wejścia w życie ustawy ważne pozwolenia wodnoprawne albo pozwolenia zintegrowane w formie opłaty stałej) wynoszą:


  • za pobór wód podziemnych — 500 zł na dobę za 1 m3/s za określony w pozwoleniu wodnoprawnym albo w pozwoleniu zintegrowanym maksymalny pobór wody;
  • za pobór wód powierzchniowych — 250 zł na dobę za 1 m3/s za określony w pozwoleniu wodnoprawnym albo w pozwoleniu zintegrowanym maksymalny pobór wody.

 

Źródło: PFPŻ ZP


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij