Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Krajowa Administracja Skarbowa wykryła karuzelę VAT w obrocie kawą
Kolejną karuzelę podatkową ujawnili pracownicy mazowieckiej KAS. Tym razem, przedmiotem oszustw podatkowych był obrót kawą.

W toku czynności kontrolnych pracownicy Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu ujawnili fałszywe faktury na zakup i sprzedaż kawy na łączną kwotę ponad 10 mln zł. Jednocześnie przeprowadzono w różnych regionach Polski kontrole podatkowe 12 kolejnych podmiotów uczestniczących w obrocie tym towarem.


Na podstawie szczegółowej analizy materiału dowodowego ustalono, że transakcje związane były z karuzelą podatkową. Nieuczciwy proceder polegał na zakupie kawy od zagranicznych dostawców (firmy czeskiej lub słowackiej) przez tzw. „znikającego podatnika", a następnie jej sprzedaży z góry ustalonym polskim kontrahentom („buforom"). Ostatni z polskich kontrahentów („broker") kawę ponownie sprzedawał zagranicznej firmie, która jeszcze raz sprzedawała ją do polskiego „znikającego podatnika", a towar trafiał do kolejnych podmiotów podatkowej karuzeli.


W wyniku tego procederu przedsiębiorca nie odprowadził do Skarbu Państwa ponad 2 mln zł należności podatkowych. Całość zaległości zabezpieczono w postaci zwrotu podatku VAT w wysokości 900 tys. zł, a także na nieruchomości należącej do przedsiębiorcy.


„Wykrycie międzynarodowej karuzeli VAT w obrocie kawą, było możliwe dzięki wnikliwej analizie materiału dowodowego, odpowiedniej koordynacji działań oraz skutecznej i szybkiej wymianie informacji w jednostkach KAS" – informuje Anna Szczepańska – Rzecznik Prasowy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.


Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij