Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Raport KPMG: Eksport żywności kwitnie, a firmy narzekają na wsparcie
Przemysł spożywczy bije rekordy, w ubiegłym roku eksport wzniósł się na poziom 24,1 mld euro. Ponad połowa eksporterów jest zadowolona ze swojego sukcesu, ale i tak blisko połowa słabo ocenia wsparcie ze strony państwa – ocenia KPMG w swoim raporcie o eksporcie polskiej żywności.

Tegoroczne wyniki eksportowe mogą być nawet lepsze. Żywność zajmuje już 13 proc. w całym eksportowym torcie Polski . – Nadwyżka generowana przez ten sektor jest największa ze wszystkich branż gospodarki i ma duży wpływ na wyniki całościowe handlu zagranicznego – piszą autorzy raportu „Apetyt na wzrost", zaprezentowanego dziś w Warszawie. Od 2010 r. saldo wymiany handlowej produktami rolno-spożywczymi wzrosło niemal trzykrotnie, a sprzedaż polskiej żywności dobrze wpływa na koniunkturę w rolnictwie i przemyśle spożywczym.

Ciekawa uwaga dotyczy przewagi krajów UE w naszym eksporcie – dominacja wśród odbiorców krajów Unii Europejskiej wynika niekoniecznie z samej bliskości geograficznej, ale z mniejszych barier legislacyjnych, logistycznych czy kulturowych. Właśnie te czynniki mają duże znacznie na tzw. rynkach trudnych, czyli odległych, niestabilnych, czy takich, o których jest mało informacji. Dla firm zainteresowanych wejściem na taki rynek, jak w Azji czy Afryce, absolutnie kluczowe jest właśnie wsparcie ze strony polskiej dyplomacji gospodarczej, czy to ambasad, czy biur handlowych.

Więcej informacji: 
www.rp.pl/Przemysl-spozywczy/310249970-Raport-KPMG-Eksport-zywnosci-kwitnie-a-firmy-narzekaja-na-wsparcie.html 

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij