Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Powstał nowy portal: Kawaizdrowie.pl
„Kawa i zdrowie” to portal, którego celem jest przekazywanie obiektywnych i aktualnych informacji na temat kawy oraz jej miejsca w codziennej diecie.

Kawa cieszy się ogromną popularnością na całym świecie, a wiele osób nie wyobraża sobie bez niej początku dnia. Jednocześnie kawa jest jednym z najintensywniej badanych składników diety, a jej wpływ na zdrowie jest przedmiotem dyskusji ekspertów z różnych dziedzin nauk.

W celu rozpowszechnienia dowodów naukowych z zakresu wpływu spożycia kawy na zdrowie powstał portal „Kawa i zdrowie”. Celem portalu jest także walka z mitami na temat kawy, jak i zdjęcie z kawy nieuzasadnionej złej opinii - strachu przed utratą mikroelementów, zakłóceniem pracy serca, itp.

Portal prowadzony jest w ramach Programu informacyjno-edukacyjnego na temat korzyści zdrowotnych wynikających ze spożycia kawy realizowanego przez Fundację „Żywność, Aktywność Fizyczna i Zdrowie”. Program został objęty Patronatem wiodącej instytucji z zakresu nauk żywieniowych - INSTYTUTU ŻYWNOŚCI I ŻYWIENIA, który już od wielu lat dostrzega ten pozytywny wpływ, a filiżanka kawy została przez niego uwzględniona w znowelizowanej w 2016 r. graficznej postaci zaleceń żywieniowych dla populacji polskiej.

Najnowsze wyniki badań naukowych wskazują, że spożywanie kawy w ilości 3-5 filiżanek dziennie wywołuje pożądane efekty fizjologiczne, tj. poprawę czujności, zwiększenie jasności umysłu oraz zmniejszenie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 i choroby układu krążenia. Ponadto, regularne spożywanie kawy zdaje się mieć działanie ochronne przeciwko rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych tj. Alzheimera czy Parkinsona, a także ograniczać zarówno ryzyko, jak i szkodliwe skutki wystąpienia udaru mózgu – powiedział prof. dr hab. n. med. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia, członek Doradczej Rady Naukowej Programu

W skład Rady weszli także prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz, Prodziekan II Wydziału Lekarskiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dr n. med. Sławomir Murawiec, Specjalista psychiatra, Redaktor Naczelny kwartalnika "Psychiatria".

Kawaizdrowie.pl”, internetowy portal gromadzący najnowsze informacje i badania naukowe dotyczące kawy, kofeiny i zdrowia, przeznaczony jest dla ekspertów z obszaru zdrowia publicznego.


Dodatkowych informacji udziela:

Agnieszka Słodowa – Menedżer ds. Projektów Merytorycznych i Komunikacji

tel. 881 082 997, e-mail: kontakt@kawaizdrowie.pl

Kawaizdrowie

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij