Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Polska zablokowała dodatkowy import cukru na unijny rynek
Komisja Europejska zrezygnowała z dodatkowego importu cukru. Unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan w środę wycofał się z tej decyzji - poinformował w czwartek resort rolnictwa w komunikacie.

Projekt rozporządzenia w tej sprawie miał być w czwartek głosowany podczas posiedzenia Komitetu ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych, ale komisarz Hogan wydał w środę oświadczenie o wycofaniu się z tej decyzji.


Wcześniej list w tej sprawie napisał do Hogana minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel "Jestem przeciwny planowanemu przez Komisję Europejską zwiększeniu podaży cukru na rynek unijny poprzez umożliwienie dodatkowego importu w roku gospodarczym 2016/2017 po obniżonej stawce celnej" - napisał Jurgiel, wyrażając swoją dezaprobatę dla takich działań.


Jurgiel zwrócił uwagę, że "w związku ze zniesieniem kwot produkcyjnych od 1 października 2017 roku producenci cukru zwiększyli kontraktację buraków pod produkcję w kampanii 2017/2018", co oznacza, iż produkcja cukru w Unii wzrośnie.


Zdaniem ministra, podstawowym źródłem zaopatrzenia unijnego rynku powinna być produkcja cukru z buraków uprawianych w UE. W pierwszej kolejności należy zagospodarować cukier pozakwotowy (wyprodukowany ponad przyznany limit), który jak nakazują przepisy - trzeba wyeksportować poza Unię.


Szef resortu rolnictwa podkreślił, że "produkcja cukru z buraków w wielu państwach członkowskich jest strategicznym działem sektora żywnościowego o dużym znaczeniu nie tylko gospodarczym, ale także środowiskowym i społecznym".


Polska jest trzecim po Francji i Niemczech producentem cukru w UE.


PAPDodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij