Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Dużo lepsze tegoroczne zbiory warzyw i owców
GUS wstępnie szacuje, że tegoroczne zbiory warzyw wyniosą 4,4 mln ton. To o 17 procent więcej niż w ubiegłym roku. Jeśli chodzi o owoce z drzew to ok. 4 mln ton czyli o 12 ton więcej. Zbiory jabłek zapowiadają się rekordowo. GUS zastrzega jednak, że ostateczny wynik zbiorów będzie zależał od dalszych warunków pogodowych. Im więcej suszy tym zbiory mogą ulec obniżeniu.

Największy wzrost produkcji, w porównaniu do 2015 r. zanotowano dla warzyw kapustnych i ogórków. Tegoroczną produkcję kapusty ocenia się na ponad 1 mln t ( to o przeszło 17 proc. więcej od produkcji roku poprzedniego), a kalafiorów na 236 tys. t (o blisko 22 proc. więcej). Zbiory ogórków zostały w bieżącym szacunku ocenione na 263 tys. t (o 19 proc. więcej), a pomidorów na 260 tys. t (o 10 proc. więcej).

 

Produkcja marchwi jadalnej została oszacowana na poziomie o 16 proc. wyższym od ubiegłorocznego a buraków ćwikłowych o blisko 17 pro wyższym, podobnie zbiory cebuli.

 

Rzeczoznawcy GUS oceniają, że tegoroczne zbiory owoców, zwłaszcza jabłek, będą na rekordowym poziomie. Plon biologiczny większości gatunków w tym roku został  oceniony  jako bardzo wysoki, lecz z uwagi na uwarunkowania ekonomiczne, np. w przypadku wiśni i porzeczek czarnych, część owoców pozostała niezebrana.

 

Ogółem zbiory owoców z drzew na obecnym etapie ocenia się na ok. 4,0 mln t, tj. na poziomie o ok. 12 proc. wyższym od ubiegłorocznego. Zbiory jabłek mogą wynieść ponad 3,5 mln ton tj. o ok. 12-15 proc. więcej od zbiorów ubiegłorocznych. Produkcję gruszek i śliwek ocenia się na poziomie o ok. 15 proc. wyższym od ubiegłorocznego. Zbiory gruszek oceniane są na ponad 80 tys. t, a śliwek na ok. 110 tys. t. Produkcja wiśni i czereśni wzrosła o 10 procent.

 

Spośród owoców jagodowych, jedynie przewiduje się spadek zbiorów truskawek. Tegoroczne warunki wegetacji były dla truskawek niezbyt korzystne. Według obecnego szacunku rzeczoznawców zbiory truskawek w 2016 r. mogą wynieść blisko 196 tys. t, tj. o 5 proc. mniej od uzyskanych w 2015 roku.

 

PFPZ/GUS/PAP/Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij