Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Spotkanie ministrów środowiska państw Grupy Wyszehradzkiej
Wspólne stanowisko w sprawie uwzględnienia ochrony różnorodności biologicznej w innych politykach sektorowych, gospodarki o obiegu zamkniętym i problemów z suszą przyjęli ministrowie środowiska państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz Bułgarii i Rumunii.

W spotkaniu, które obyło się w czeskich Lednicach, wzięli udział prof. Jan Szyszko, minister środowiska, oraz Paweł Sałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, pełnomocnik rządu do spraw polityki klimatycznej.


23. spotkanie ministrów środowiska krajów Grupy Wyszehradzkiej w rozszerzonej formule, z udziałem przedstawicieli resortów środowiska z Czech, Polski, Słowacji, Węgier oraz Bułgarii i Rumunii, odbyło się w dniach 12-13 maja 2016 r. w czeskim mieście Lednice.


Spotkanie było okazją do wymiany poglądów na temat włączania problematyki ochrony przyrody do innych polityk sektorowych. Dyskusja dotyczyła najważniejszych problemów związanych ze stanem różnorodności biologicznej w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Prowadzona była w oparciu o wyniki śródokresowego przeglądu Strategii UE dotyczącej ochrony różnorodności biologicznej do 2020 r. oraz w kontekście kolejnych kroków, które mają zostać podjęte w najbliższym czasie.


Jednym z tematów dyskusji było zagadnienie gospodarki o obiegu zamkniętym (ang. circular economy). Minister Paweł Sałek podkreślił, że należy ją postrzegać jako szansę dla unijnej gospodarki. Dodał także, że ten model jest szczególnie ważny dla terenów wiejskich i niezurbanizowanych, które dzięki temu mogą m.in. być samowystarczalne w zakresie produkcji energii.


Wśród innych tematów poruszonych podczas spotkania znalazły się także kwestie dotyczące problemów z suszą. Minister Paweł Sałek podkreślił, że podstawowymi dokumentami planistycznymi w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy w Polsce są plany przeciwdziałania skutkom suszy, opracowywane –zgodnie z ustawą Prawo wodne przez Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Wśród działań zaproponowanych w obecnie wykonywanych projektach planów znajdują się m.in.: zwiększanie retencji leśnej, budowa zbiorników retencjonujących wodę, wykorzystanie zasobów wód podziemnych do nawodnień w  rolnictwie oraz utworzenie lokalnych systemów ostrzegania o suszy.


1 lipca 2016 r. przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej obejmie Polska.


Spotkanie zakończono podpisaniem Wspólnego Oświadczenia (wersja w języku angielskim, plik. PDF, rozmiar: 2,5 MB).


Źródło: Ministerstwo Środowiska

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij