Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a USA
Ministerstwo Rolnictwa nie zgodzi się na zapisy, które zagrożą polskim rolnikom w umowie o wolnym handlu między Unią Europejską, a USA. Chodzi o umowę TTIP, o której zrobiło się głośno, bo wyciekły tajne dokumenty z negocjacji. Według tych informacji, USA naciska na Europę, by ta zmieniła restrykcyjne przepisy dotyczące bezpieczeństwa żywności i otworzyła rynek na amerykańską żywność oraz znacząco wzmocniła rolę zagranicznych inwestorów.

Przeciwnicy umowy twierdzą, że po jej podpisaniu do Polski zacznie napływać tania, niezdrowa żywność, a z rynku zostaną wykluczeni polscy rolnicy. Jacek Bogucki wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi uspokaja, że na razie zawieszone są negocjacje w sprawie żywności i nie ma żadnych ustaleń. Wiceminister dodaje, że kierunek negocjacji jest taki, że jeśli żywność do Europy i Polski miałaby być dostarczana to będzie spełniać europejskie standardy. "Drugą kwestią jest to, że jest różnica cen i na ogół jest ona na niekorzyść Europy. Przez narzucone wysokie standardy jakościowe, ale też związane z ochroną środowiska produkujemy drożej" - mówi Jacek Bogucki, ale zapewnia, że ma być to przedmiotem negocjacji.


Minister środowiska Jan Szyszko uważa, że obawy o polskie rolnictwo są uzasadnione i podkreśla, że każde z państw powinno dbać o własne interesy i dodaje, że " nie ulega najmniejszej wątpliwości, że Stany Zjednoczone Ameryki Północnej dbają o własne interesy i dla nich wielką szansą jest otwarcie rynku europejskiego m.in. w zakresie eksportu żywności produkowanej głównie na bazie genetycznie modyfikowanych organizmów i to jest ogromne zagrożenie dla Polski" - podkreśla Jan Szyszko. Minister dodaje, że jeśli nie będzie pewności, że polska wieś będzie mogła utrzymywać się z produkowanej żywności, to on  będzie przeciwnikiem podpisywania jakichkolwiek porozumień.

Transatlantyckie partnerstwo handlowe i inwestycyjne, bo tak oficjalnie nazywa się umowa między Unią Europejską a USA, oprócz rolnictwa i żywności dotyczy wielu dziedzin handlu, a także usług. Ma zlikwidować bariery dla eksportu i importu. Porozumienie ma stworzyć największą strefę wolnego handlu na świecie.


PFPZ/IAR/ksem/

 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij