Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rozporządzenie o podawaniu komunikatów nt. produktów bezglutenowych
Rozporządzenie wykonawcze Komisji nr 828/2014 z dnia 30 lipca 2014 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat nieobecności lub zmniejszonej zawartości glutenu w żywności zacznie obowiązywać od 20 lipca br.

Przepis ten zastąpi dotychczas obowiązujące rozporządzenie Komisji (WE) nr 41/2009 z dnia 20 stycznia 2009 r. dotyczące składu i etykietowania środków spożywczych odpowiednich dla osób nietolerujących glutenu (Dz.U. L 16 z 21.1.2009, s. 3).

 

Nowy przepis w porównaniu z dotychczasowym rozporządzeniem 41/2009 jest bardziej czytelny ze względu na wprowadzenie załącznika, w którym zamieszczone są oświadczenia dotyczące nieobecności lub niskiej zawartości glutenu wraz z warunkami ich stosowania. Poziomy zawartości glutenu umożliwiające zastosowanie konkretnych oświadczeń nie uległy zmianom. Przewidziano możliwość podawania w oznakowaniu produktów dodatkowych komunikatów: „odpowiednie dla osób nietolerujących glutenu”, „odpowiednie dla osób cierpiących na celiakię”, „opracowane specjalnie dla osób nietolerujących glutenu” lub „opracowane specjalnie dla osób cierpiących na celiakię”.  

 

Wprowadzono bezpośredni zapis zakazujący przekazywania informacji na temat nieobecności lub zmniejszonej zawartości glutenu w preparatach do początkowego żywienia niemowląt i w preparatach do dalszego żywienia niemowląt zdefiniowanych w dyrektywie 2006/141/WE.

 

Źródło: PFPŻ ZP


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij