Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
O jakości żywności w Ostrawie
Podsekretarz stanu Ewa Lech uczestniczyła 25 listopada br. w polsko-czeskim seminarium inspekcji kontrolnych w zakresie bezpieczeństwa i jakości żywności, które odbywało się w Ostrawie (Republika Czeska).

W spotkaniu wzięli udział, po stronie polskiej, zastępcy: Głównego Lekarza Weterynarii,  Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, a po stronie czeskiej, wysokiej rangi przedstawiciele wszystkich inspekcji kontrolnych łańcucha żywnościowego pod przewodnictwem wiceminister rolnictwa Republiki Czeskiej Viery Šedivy odpowiedzialnej za kwestie produkcji żywności.


Przesłanką do spotkania była obustronna chęć zacieśnienia i poprawy współpracy służb kontrolnych obu krajów. Ma to związek z występowaniem, od połowy 2012 roku,  problemów w relacjach bilateralnych na tle kwestionowania przez czeskie media jakości polskich produktów żywnościowych.


Celem seminarium było omówienie najważniejszych zagadnień w zakresie bezpieczeństwa i jakości żywności, jak również wspólna identyfikacja kwestii spornych, w tym dotyczących metodyki kontroli produktów rolno-spożywczych przez polskie i czeskie inspekcje. Ponadto, omówione zostały zagadnienia związane z zapobieganiem zafałszowaniom żywności, kontroli żywności pochodzenia zwierzęcego, certyfikacji transportów zwierząt gospodarskich, jak również aktualna sytuacja epidemiologiczna w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń, wścieklizny i białaczki bydła.


Obie strony zadeklarowały chęć dalszego zacieśniania kontaktów celem  skuteczniejszej walki obu administracji z nadużyciami w łańcuchu żywnościowym i zwiększenia poziomu ochrony konsumentów. Jedną z form współdziałania polskich i czeskich inspekcji kontrolnych mógłby być w najbliższej przyszłości projekt współpracy transgranicznej polskich i czeskich inspekcji w ramach inicjatywy INTERREG, który pozwoliłby na nawiązanie bezpośrednich kontaktów oraz wymianę doświadczeń i specjalistycznej wiedzy pomiędzy właściwymi jednostkami terenowymi z regionów przygranicznych Polski i Republiki Czeskiej. Decyzje w tym zakresie zostaną wypracowane po przeanalizowaniu potrzeb i możliwości obu stron.


Źródło: MRiRW

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij