Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rewolucja w unijnej promocji
Kampanie poza Wspólnotą mogą liczyć na większą pomoc Brukseli. Wydłuży się lista wspieranych produktów.

Nowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej (nr 1144/2014) dotyczące promowania żywności wyprodukowanej w Unii Europejskiej wchodzi w życie 1 grudnia 2015 r., a jego pierwsze efekty będą widoczne w przyszłym roku. Jednak organizacje branżowe chcące w dalszym ciągu korzystać ze wsparcia unijnego już teraz przygotowują się do zmian - podaje "Rzeczpospolita".


Zmienia się sposób finansowania kampanii promocyjnych i informacyjnych. Do tej pory bez względu na to, gdzie były prowadzone, UE finansowała je w 50 proc. Kolejne 30 proc. pochodziło z budżetu krajowego, a 20 proc. dokładali producenci. Od przyszłego roku programy na rynkach pozaunijnych - wielonarodowe lub przygotowane przez organizację branżową z jednego kraju - będą mogły liczyć na 80 proc. dofinansowania z budżetu Wspólnoty. Resztę tak jak do tej pory będą musiały wyłożyć same organizacje. Programy na rynek unijny przygotowane przez jedną organizację UE sfinansuje w 70 proc.


Unijni urzędnicy stawiają na tzw. rynki trzecie, bo właśnie one mogą zapewnić wspólnotowej żywności dalszy rozwój. Tymczasem, jak podaje KE, w latach 2001-2011 zaledwie 30 proc. budżetu przeznaczonego na działania informacyjne i promocyjne dotyczyło krajów pozaunijnych.


Wnioski o wsparcie kampanii - będzie można je składać raz, a nie tak jak teraz dwa razy do roku - będą trafiać bezpośrednio do Brukseli, z pominięciem Agencji Rynku Rolnego (obecnie to ona dokonuje wstępnej selekcji). ARR będzie natomiast nadzorować programy realizowane na rynku unijnym.


Nowe przepisy umożliwiają prezentację znaków towarowych firm biorących udział w kampanii pod warunkiem, że będzie ich co najmniej pięć.


Więcej w: Rzeczpospolita 14.09.2015


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij