Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Copa i Cogeca chcą działań dla złagodzenia kryzysu w sektorze wieprzowiny
Copa i Cogeca przesłały dzisiaj pismo do komisarza europejskiego Phila Hogana, wzywając do pilnych działań skierowanych do sektora wieprzowiny UE, żeby złagodzić poważne skutki rosyjskiego embarga.

Przewodniczący Copa Albert Jan Maat podkreślił: „Sytuacja jest niezmiernie trudna na unijnym rynku wieprzowiny, m. in. ze względu na restrykcje nałożone przez Moskwę w styczniu 2014 r. Rosja zakazała wtedy importu prawie wszystkich świń i produktów wieprzowych (96%) z całej UE, w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń w Polsce i krajach bałtyckich (zakaz umotywowany kwestiami sanitarnymi i fitosanitarnymi, SPS). W sierpniu tego samego roku rosyjskie władze nałożyły nowe ograniczenia na import w wyniku sporu politycznego między UE i Rosją, które zostały przedłużone do 2016 r.”


„W konsekwencji europejski sektor wieprzowiny został poważnie dotknięty przez rosyjskie nieuzasadnione i nieproporcjonalne ograniczenia handlu. Rosja była naszym pierwszym rynkiem zbytu. Mimo uruchomienia systemu prywatnego przechowywania, ceny utrzymują się na krytycznie niskim poziomie, co w znacznym stopniu wpływa na marże producentów i trwałość gospodarstw. Sytuacja na rynku mięsa wieprzowego jest nie do zniesienia. Niektórzy musieli zarzucić działalność, co jest szczególnie niepokojące, ponieważ popyt ma rosnąć w perspektywie długoterminowej. Komisja jest odpowiedzialna za sytuację i to ona musi podjąć natychmiastowe działania. Jeżeli sytuacja się nie poprawi, państwa członkowskie muszą mieć możliwość prowadzenia negocjacji z władzami rosyjskimi na temat świadectw wywozowych, aby można było jak najszybciej odbudować handel wieprzowiną i produktami wieprzowymi.


Przewodniczący Cogeca Christian Pèes powiedział: „Wzywamy UE do zintensyfikowania negocjacji z Moskwą, żeby ta zniosła bariery SPS nałożone na europejskich eksporterów wieprzowiny na początku 2014 r. Dzięki temu, europejscy rolnicy ponownie mogliby eksportować do Rosji produkty, takie jak jadalne podroby i bekon, które nie znalazły się na wykazie produktów objętych zakazem w wyniku sporów politycznych na linii Bruksela-Moskwa. Naszym zdaniem należy pilnie znaleźć alternatywne rynki zbytu i rozwiązać kwestię długiej listy barier SPS i biurokratycznych występujących w krajach trzecich (np. w Rosji, Białorusi, Japonii itd.), z których niektóre podpisały umowy o wolnym handlu z UE (np. Korea Południowa, Kolumbia itd.). Nawołujemy do skierowania środków do najbardziej dotkniętych regionów ”.



Źródło: www.portalspozywczy.pl


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij