Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Brak równowagi na rynku mleka
Na rynku globalnym utrzymują się spadkowe tendencje cen większości przetworów mleczarskich. Nadal podstawowym czynnikiem mającym wpływ na koniunkturę w branży jest brak równowagi popytowo-podażowej - oceniają eksperci Banku Gospodarki Żywnościowej.

Po stronie konsumpcji, Chiny - największy światowy importer artkułów mlecznych - w bieżącym roku znacząco zmniejszyły wolumen dokonywanych zakupów -  w I kwartale br. spadek ten sięgał 50 proc. w przypadku pełnego mleka w proszku (PMP), 46 proc. dla masła, oraz 10 proc. w odniesieniu do serwatki w proszku. Mniej na rynku światowym kupuje także Rosja, ze względu na nałożone embargo oraz trudną sytuację gospodarczą. Dane za pierwsze dwa miesiące 2015 roku wskazują na ponad 60-procentową obniżkę importu serów, 46-procentową masła oraz 8-procentową odtłuszczonego mleka w proszku (OMP).


Na rynku masła sytuację ratowały Stany Zjednoczone i Meksyk, które w I kwartale br. zaimportowały odpowiednio o 240 proc. i 166 proc. więcej tego produktu niż przed rokiem. Na rynku serów aktywne pozostają USA, Japonia i Korea Południowa, zaś OMP - Meksyk i kraje Azji Południowo-Wschodniej - Malezja, Tajlandia i Singapur.


Po stronie produkcji spadki notowane są w Unii Europejskiej, gdzie w marcu skup mleka ukształtował się na poziomie o 1,9 proc. niższym w relacji rocznej. W całym I kwartale wyniósł on 36012,1 tys. t, tj. był o 1,3 proc. niższy niż w analogicznym okresie przed rokiem. W Nowej Zelandii w marcu br. wyprodukowano o 0,9 proc. mniej mleka w relacji rocznej, choć nadal dla pierwszych dziesięciu miesięcy bieżącego sezonu (czerwiec 2014-marzec 2015) produkcja przekracza o 2,2 proc. poziom ubiegłoroczny.


Z kolei w Australii w kwietniu produkcja była o 2,9 proc. wyższa w relacji rocznej, zaś w USA o 1,7 proc. Niemniej USDA (Amerykański Departament ds. Rolnictwa) obniżył prognozy wzrostu produkcji na cały 2015 rok - z 1,9 proc. do 1,3 proc.


Podsumowując, w bieżącym roku wyraźnie wyhamowują wzrostowe tendencje w produkcji, widać ożywienie po stronie konsumpcji artykułów mleczarskich, nadal jednak przyrost po stronie popytu jest zbyt mały żeby zrównoważyć nagromadzone nadwyżki produkcji.


Źródło: BGŻ, Portalspożywczy.pl


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij