Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Czeski protekcjonizm obraca się przeciwko samym Czechom
Przepisy dyskryminujące zagraniczną żywność uderzają nie tylko w polskich eksporterów. Czescy importerzy też tracą, poskarżyli się więc Brukseli na własny rząd – pisze Puls Biznesu.

Jak wynika z pisma, do którego dotarł „PB", czescy importerzy apelują o ocenę wprowadzonych przez Czechy przepisów w zakresie ich zgodności z prawem unijnym i swobodą przepływu towarów na wspólnym rynku. Podpisała się pod nim jedna z unijnych organizacji branżowych.


Autorzy piszą do Brukseli, że „oficjal­nie celem przepisów jest lepsza kontrola nad «podejrzaną» żywnością z importu", ale nieoficjalnie chodzi o to, „aby stwo­rzyć poważne problemy z dostawami do Republiki Czeskiej".


Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności (PFPŻ), twierdzi, że sprawa jest znana w branży.


- Na forum unijnym problem poruszyli m.in. czescy przetwórcy mięsa, których dotykają kary finansowe za niespełnianie zaostrzonych przepisów dotyczących importo­wanego surowca - mówi Łukasz Dominiak, dyrektor Krajowej Rady Drobiarstwa. Autorzy pisma skarżą się na przepisy, które nakładają na importerów obowiązek powiadomienia inspekcji weterynaryjnej m.in. o tym, co i w jakiej ilości będą impor­tować oraz po jakich cenach sprzedawać. - Przykładowo - jeśli waga sprowa­dzonego towaru różni się choć trochę od zadeklarowanej 48 godz. przed wysyłką, na importera nakładane są wysokie grzyw­ny. Tymczasem dokładne zadeklarowanie wagi, np. partii mięsa kurczęcego, z takim wyprzedzeniem jest fizycznie niemożliwe - twierdzi Łukasz Dominiak.


(Więcej w: Puls Biznesu 22.01.2015)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij