Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rolnicy złożą się na nowy fundusz
Rząd zgodził się na powstanie funduszu, który w razie kryzysu ma stabilizować dochody rolnicze. To kolejny podatek oburzają się przetwórcy i producenci rolni.

Pieniądze z Funduszu Wza­jemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych mają trafić do rolników, którzy po­nieśli straty z przyczyn od nich niezależnych. Mogą to być ograniczenia w międzynarodowym handlu, wystąpienie chorób zakaźnych zwierząt czy brak zapłaty za dostarczo­ne przez nich surowce.


Na fundusz - którego admi­nistratorem będzie Agencja Rynku Rolnego - złożą się sami rolnicy. Wpłaty sięgające 0,2 proc. wartości netto naby­wanych od nich produktów rolnych przekażą jej przetwór­nie, pośrednicy czy ubojnie. - Fundusz to kolejne obcią­żenie producentów rolnych i przetwórców, które należy traktować jak podatek, a nie skuteczne narzędzie rozwią­zywania problemów. Tym bardziej że zgromadzona kwota - ok. 100 mln zł rocznie nie pozwoli na znaczącą pomoc - mówi „Rzeczpospoli­tej" Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.


Jak dodaje, zasady finanso­wania funduszu stabilizacji są niesprawiedliwe. W praktyce oznacza to bowiem, że np. producenci zbóż będą płacić za kryzys w branży mięsnej. Jego zdaniem lepsze efekty przyniosłoby utworzenie spółdzielczych giełd rolnych.


Projekt ustawy oprotestowały też środowiska rolnicze.


Ustawa o funduszu stabili­zacyjnym ma wejść w życie i lipca 2015 r.


(Więcej w: Rzeczpospolita 9.01.2015)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij