Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie i spada ich aktywność fizyczna
Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, jednocześnie dramatycznie spada aktywność dzieci i młodzieży na zajęciach z WF-u. Czy dzieci tyją, bo nie ćwiczą? Dlaczego nie chcą być aktywne fizycznie i kto pierwszy powinien uderzyć się w piersi, widząc niepokojące dane?

Niechęć do WF-u

Z badań przeprowadzonych przez NIK w roku szkolnym 2012/2013 wyłaniają się niepokojące dane. Aż 15 procent uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej nie bierze udziału w zajęciach z WF-u. Wyżej jest już tylko gorzej. 23 procent w gimnazjach i ponad 30 procent w szkołach ponadgimnazjalnych. Jednocześnie rośnie liczba dzieci otyłych.


Zmienił się model spędzania wolnego czasu

Ponadto, w domach dzieci i młodzież nagminnie zamykają się w czterech ścianach pokoju, spędzając długie godziny przed komputerem, folgując jednocześnie fatalnym nawykom żywieniowym w postaci podjadania i spożywania nieregularnych posiłków, nierzadko w oparciu o źle zbilansowaną dietę.

Spędzają całe godziny w unieruchomieniu, w domu, gdzie w podobnym unieruchomieniu tkwi rodzic. Przed telewizorem lub przed komputerem, utrwalając w dziecku przekonanie, że tak właśnie się żyje.


Stop zwolnieniom z WF-u

Z diagnozy wystawionej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki promującego akcję "Stop zwolnieniom z WF-u" wynika, że aktywność fizyczna naszych dzieci w ciągu ostatnich 20 lat wyraźnie spadła, sprawność fizyczna polskich dzieci w ciągu ostatnich 30 lat dramatycznie się pogorszyła, na dodatek Polskie dzieci są mniej aktywne, niż dzieci z innych europejskich krajów i ich aktywność fizyczna wraz z wiekiem maleje.


Zmiana sytuacji

Wiele akcji jest podejmowanych, by zmienić ten trend. Ministerstwo Edukacji Narodowej jest np. organizatorem programu "Szkoła w ruchu", w którym uczniowie zachęcani są do regularnej aktywności fizycznej, a szkoły inspiruje się do przeprowadzania zajęć WF-u w ciekawy sposób.

Ponadto, PFPŻ w ramach programu "Trzymaj formę" propaguje m.in. ideę aktywnego spędzania czasu.

 

(Źródło: Onet.pl).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij