Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Kolejny eksportowy rekord polskiej żywności
Jeśli sprawdzą się najbardziej optymistyczne prognozy to w 2014 r. eksport polskiej żywności osiągnie wartość ok. 22 mld euro i będzie ponad 4razy większy niż przed wejściem do UE.

Zagraniczna sprzedaż pol­skich artykułów rolno-spo­żywczych rośnie szybciej niż eksport liczony jako ca­łość. Od stycznia do końca maja międzynarodowa wymiana zwiększyła się o 7 proc., natomiast wartość sprzedanej żywności sięgnę­ła 8,6 mld euro. Oznacza to wzrost o 8,8 proc. w porów­naniu z tym samym okresem przed rokiem – wynika z da­nych resortu gospodarki. Szacuje się, że w następnych miesiącach będziemy mieli do czynienia z dalszą eks­pansją polskich produktów na rynkach zagranicznych.


Eksperci nie zapominają jednak o czynnikach limitujących i wymieniają wśród nich konflikt mię­dzy Rosją a Ukrainą, wprowa­dzone w styczniu przez Ro­sję, Chiny, Koreę Płd. i Japonię embargo na naszą wieprzowinę, a także spodziewane umocnie­nie złotego, co nie będzie sprzyjało konkurencyjności polskich towarów.


Z drugiej strony w bieżącym roku zbiory zbóż, warzyw i owo­ców będą co najmniej dobre, będą więc spadać ceny detaliczne żywności na naszym rynku, a to powinno mobilizować do jej eksportu.


(Więcej w: Dziennik Gazeta Prawna 17.07.2014).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij