Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
W 2014 roku produkcja mleka na świecie znacząco wzrośnie
Według najnowszych prognoz FAO w 2014 r., po stagnacji notowanej w roku ubiegłym, produkcja mleka na świecie osiągnie poziom 783 mln t, tj. zwiększy się o 2 proc. w relacji rocznej - informują eksperci Banku BGŻ.

Największy przyrost oczekiwany jest w Azji (o 3% w relacji rocznej do 301,5 mln t), w tym głównie w Indiach (o 5%, tj. 6,8 mln t do 144,9 mln t) na skutek rosnących zarówno dochodów jak i liczby ludności. W Chinach, po prawie 6-procentowym spadku produkcji w 2013 r., w bieżącym roku nastąpi jej 2-procentowa odbudowa, do 41,1 mln ton.


FAO przewiduje wzrost produkcji także w Pakistanie i Turcji. Podstawową przyczyną w tym przypadku będzie dynamicznie rosnąca konsumpcja przetworów mleczarskich.


Podobnie sytuacja kształtuje się w Ameryce Południowej. Według FAO w 2014 r. produkcja mleka zwiększy się tam o 1,7% wobec 2013 r. do 68,1 mln t, przede wszystkim dzięki coraz większej zamożności mieszkańców tego regionu, ale też innych krajów rozwijających się, co stymuluje eksport. Wprawdzie kondycja pastwisk na przełomie 2013 i 2014 roku nie była najlepsza, ale silne opady deszczu w marcu i kwietniu nieco zmieniły sytuację. Obecnie największe wzrosty produkcji mleka spodziewane są w Brazylii, Chile, Kolumbii, Ekwadorze, Paragwaju i Urugwaju, gdzie korzystne prognozy co do konsumpcji przetworów mleczarskich przełożyły się na wzrost inwestycji w nową technologię i poprawę genetyki zwierząt. Niemniej, w samej Argentynie, należącej do czołówki globalnych eksporterów mleka, prognozuje się 2-procentowy spadek produkcji.


Jeżeli chodzi o innych, światowych eksporterów, to w Stanach Zjednoczonych szacunki mówią o 2,4-procentowym wzroście produkcji, do 93,6 mln t, zaś w Unii Europejskiej wzroście 1,5-prcentowym, do 158,9 mln ton. W obu wypadkach jest to efekt wysokich cen mleka, ale także łagodnej zimy i dobrych warunków wiosną bieżącego roku.


Przechodząc do importerów, w Rosji utrzyma się spadkowa tendencja w produkcji, obserwowana od 2010 roku. Niska dochodowość chowu krów mlecznych spowodowała w lutym br. spadek pogłowia bydła o 3% w relacji rocznej. Biorąc pod uwagę dynamicznie rosnący popyt na przetwory mleczarskie w tym kraju, FAO ocenia, że w bieżącym roku import mleka wzrośnie o prawie 3% wobec 2013 r., do 5,2 mln ton.


Z kolei w Afryce, ze względu na generalnie korzystną pogodę, szacuje się nieznaczny wzrost produkcji - o 0,5% w relacji rocznej do 47,3 mln ton. Niewielka ekspansja przewidywana jest głównie w Egipcie i Maroku. Z drugiej strony w krajach Afryki Wschodniej (Kenia, Tanzania, Uganda) wzrosty są zagrożone ze względu na opóźnione nadejście sezonowych deszczy, co negatywnie przełożyło się na kondycję pastwisk. To spowoduje, że import ze strony Afryki zwiększy się w 2014 roku o ponad 3% w relacji rocznej do 8,6 mln ton.


(Źródło; Bank BGŻ/www.portalspozywczy.pl).

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij