Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wysokie ceny mleka utrzymają się do końca roku
Od początku bieżącego roku utrzymują się spadkowe tendencje cen skupu mleka, wywołane przede wszystkim dużym wzrostem produkcji w kraju, jak i na świecie. Niemniej, surowiec nadal jest rekordowo drogi i oczekujemy, że wysokie ceny utrzymają się przez cały 2014 rok - choć będę niższe niż w II połowie 2013 roku - powiedziała w rozmowie z serwisem portalspożywczy.pl Marta Skrzypczyk z Departamentu Analiz Makroekonomicznych i Sektorowych w BGŻ SA.

Jak mówi ekspert, BGŻ spodziewa się, że wraz ze zniesieniem systemu kwotowania mleka, nastąpi wzrost jego produkcji - w latach 2015-2020 średnio o 7-8 proc. w całej UE. Ze względu na dojrzałość rynku europejskiego oraz niski przyrost liczny ludności (lub wręcz jej spadek) wzrost popytu w Unii będzie nieznaczny, co oznacza przyrost nadwyżek eksportowych. Tym samym, sytuacja cenowa w Europie będzie w jeszcze większym stopniu uzależniona od popytu generowanego przez kraje rozwijające się, w tym także te niestabilne politycznie (Rosja, Chiny). - Narastać też będzie konkurencja pomiędzy krajami należącymi do czołówki eksporterów. To wszystko spowoduje, że obserwowana w ostatnich latach duża zmienność cen prawdopodobnie utrzyma się także w kolejnych latach - uważa Marta Skrzypczyk.


Jeżeli chodzi o Polskę, to naszym zdaniem w latach 2015-2020 może nieznacznie wzrosnąć produkcja mleka, natomiast istotnie zwiększy się jego skup (bo to on był ograniczany kwotami). Jedynie niewielki wzrost popytu na rynku wewnętrznym będzie prowadził do/wymuszał rozwój eksportu - mówi analityk BGŻ.


Biorąc pod uwagę niższe koszty zakupu surowca, które obecnie są mniejsze o około 15 proc. względem średniej w UE, oraz niższe koszty pracy, Marta Skrzypczyk uważa, że Polska może skutecznie konkurować zarówno na rynku wspólnotowym, jak i państw trzecich.


(Źródło: Bank BGŻ/www.portalspozywczy.pl).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij