Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
PE: walka z fałszerzami żywności
Parlament Europejski w rezolucji przyjętej w dniu 14 stycznia br. żąda bardziej rygorystycznych kontroli i dotkliwszych kar za fałszowanie żywności. W przyjętej rezolucji posłowie apelują o skuteczne przeciwdziałanie oszustwom.

Parlament Europejski proponując radykalniejsze rozwiązania przypomina o wykrytych aferach stosowania soli drogowej do celów spożywczych, sprzedaży zwykłych jaj jako produktów ekologicznych czy użycia mięsa końskiego zamiast wołowiny. Według posłów, oszustwa podważyły zaufanie konsumentów, których jedna trzecia nie dowierza informacjom podawanym na etykietach. 


W rezolucji stwierdza się, że obecnie w Unii nie ma powszechnie uznanej definicji oszustwa w branży spożywczej, dlatego zalecono Komisji Europejskiej jej opracowanie. Posłowie postulują wprowadzenie systemu niezapowiedzianych częstych kontroli, stworzenie systemu współpracy pomiędzy instytucjami kontrolnymi w państwach członkowskich, jak również zaostrzenie kar. Powinny one być przynajmniej dwukrotnie wyższe od korzyści uzyskanej z oszustwa, a w przypadku recydywy groziłaby utrata licencji. 


Zdaniem posłów Wojciecha Olejniczaka i Janusza Wojciechowskiego, obecne stanowisko Parlamentu powinno przyspieszyć w Polsce konsolidację rozproszonych instytucji kontrolnych. Powinno to pozwolić skuteczniej ścigać nieuczciwych producentów i sprzedawców żywności.


Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij