Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Nowelizacja ustawy o organizacji rynku mleka w Polsce
Dnia 14 listopada 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o organizacji rynku mleka i
przetworów mlecznych. Wdraża ona do polskiego prawa unijne rozporządzenia dotyczące zmian w regulacjach w sprawie zawierania umów w sektorze mleka i przetworów mlecznych.


Przepisy te związane są z planowanym zniesieniem systemu kwotowania produkcji mleka w UE od 1 kwietnia 2015 r. Nowelizacja umożliwia uznanym przez Agencję Rynku Rolnego (ARR) organizacjom producentów mleka i przetworów mlecznych lub ich zrzeszeniom negocjowanie - w imieniu należących do nich rolników - umów na dostawy mleka do zakładów mleczarskich lub podmiotów skupujących. Ma to na celu wzmocnienie pozycji negocjacyjnej producentów mleka, co ma pomoc im w uzyskiwaniu korzystniejszych cen za dostarczany surowiec.


Ustawa określa szczegółowy tryb ubiegania się o uznanie przez ARR organizacji producentów i ich zrzeszeń oraz kryteriów ich uznawania, w tym m.in. minimalną liczbę członków oraz ilość wytwarzanego i wprowadzanego do obrotu mleka lub przetworów mlecznych. Do zadań nałożonych na ARR w związku z nowelizacją należy też m.in. kontrola funkcjonowania uznanych organizacji oraz zrzeszeń w zakresie stosowania przez nie przepisów unijnych i krajowych, prawo nakładania kar na te podmioty, a także przesyłanie do Komisji Europejskiej powiadomień o podjętych w stosunku do nich decyzjach o uznaniu, odmowie lub cofnięciu uznania.


Nowelizacja reguluje też kwestię przekazywania kwot mlecznych do krajowej rezerwy w przypadkach, gdy nie ma możliwości zakończenia postępowań dotyczących dziedziczenia gospodarstw rolnych wraz z kwotą indywidualną.


Sejm VII kadencji uchwalił nowelizację już w dniu 13 września 2013 r., a prezydent podpisał  ją 17 października 2013 r.


Źrodło: FAMMU/FAPA


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij