Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Skup mleka rośnie. Przekroczymy limit produkcji?
W ciągu sześciu miesięcy roku kwotowego 2013/2014 mleczarnie skupiły o 0,2 proc. mleka mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku, jednak ostatnio skup mleka rośnie i może dojść do przekroczenia limitu produkcji - poinformował PAP wiceprezes ARR Lucjan Zwolak.

W okresie kwiecień - wrzesień 2013 r. rolnicy dostarczyli 5,1 mld kg mleka.


Zwolak zaznaczył, że we wrześniu nastąpił dość znaczny wzrost dostaw mleka i jeżeli taka tendencja się utrzyma w następnych miesiącach, to Polska może przekroczyć tegoroczny limit produkcji mleka. We wrześniu br. skupiono o 2,3 proc. więcej niż rok wcześniej.


Jego zdaniem, może się to stać dlatego, że cena mleka jest bardzo wysoka, co zachęca rolników do wyższej produkcji tego surowca. Niektóre mleczarnie płacą nawet 1,8 zł za kilogram mleka. Ponadto do intensyfikacji produkcji mleka w kolejnych miesiącach może skłaniać sytuacja rynkowa, czyli rosnące ceny mleka i niższe ceny pasz.


W pierwszych sześciu miesiącach tego roku kwotowego (od kwietnia 2013 do marca 2014 r.) najwyższe wykorzystanie kwoty odnotowano w woj. warmińsko-mazurskim, mazowieckim i podlaskim, najmniejsze zaś w dowództwie lubelskim i zachodniopomorskim.


Zwolak przypomniał, że w roku kwotowym 2012/2013 został przekroczony limit produkcji mleka, ale w sumie nieznacznie bo o 0,15 proc. czyli o ok. 15 mln kg. Z tego tytułu opłata do UE wyniosła niecałe 15 mln zł (ok. 4 mln euro). Tak mała nadprodukcja wynika z tego, że kilkanaście tysięcy rolników wyprodukowało mniej niż wynosił ich limit. Limity produkcji przekroczyło ponad 57 tysięcy rolników i to oni zapłacą za ponadkwotową produkcję.


Tegoroczny limit produkcji mleka jest wyższy o 1 proc. niż ubiegłoroczny i wynosi 9,908 mld kilogramów.


Wiceprezes podkreślił, że Agencja ma obowiązek informowania o stopniu wykorzystania limitu, ale to rolnicy decydują o swojej produkcji. Być może dla części producentów, którzy dostają za mleko wysokie ceny, jest do zaakceptowania dodatkowa opłata za zbyt dużą produkcję, która w sumie wynosi kilka groszy od litra.


Opłata za wyprodukowanie mleka ponad przyznany limit wynosi 27,83 euro za 100 kilogramów mleka.


(Źródło: PAP). 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij