Tematem przewodnim posiedzenia Rady było zapewnienie bezpieczeństwa żywności dla niemowląt i małych dzieci na przykładzie systemów stosowanych w firmie w zakładzie produkcyjnym Nestle Nutrition Polska.
Spotkanie otworzyli Tomasz Retmaniak - Dyrektor Nestlé
Nutrition, Polska i Państwa Bałtyckie oraz Andrzej Gantner - Dyrektor Generalny PFPŻ ZP.
W dalszej kolejności głos zabrał Jacek Czarnecki - kierownik ds. legislacji żywnościowej Nestle Polska oraz członek Zarządu PFPŻ ZP, który dokonał wprowadzenia do tematyki zapewnienia bezpieczeństwa żywności w Nestle Polska.
Głos zabrał Marek Posobkiewicz - Główny Inspektor Sanitarny, który podkreślał konieczność zapewnienia bezpieczeństwa żywności na wszystkich etapach jej produkcji "od pola do stołu", szczególnie w kontekście produkcji żywności dla najmłodszych konsumentów, w przypadku których normy określone w przepisach prawa żywnościowego są niejednokrotnie znacznie bardziej rygorystyczne, niż w przypadku żywności ogólnego przeznaczenia.
Na zakończenie oficjalnej części, David Anderson - dyrektor
techniczny Nestlé Polska oraz
Beata
Korach – korporacyjny kierownik zapewnienia jakości Nestlé Polska przedstawili zasady polityki jakości, a Jacek Szpytma z Działu Zakupów Nestlé Polska omówił zagadnienia dotyczące współpracy Nestlé Polska z dostawcami.
W dalszej części spotkania, jego uczestnicy odbyli wizytę w gospodarstwie rolnym dostawcy surowców, w trakcie którego mieli możliwość zapoznać się z praktycznymi aspektami wymagań jakościowych surowców rolnych przeznaczonych do produktów dla dzieci.
Dalszym punktem programu była wizyta w
zakładzie przetwórczym, w trakcie której goście mieli okazję zapoznać się z poszczególnymi etapami produkcji żywności dla niemowląt i małych dzieci. W dalszej części wizyty przedstawiono zagadnienia dotyczące procesu innowacji i rozwoju produktu. Na zakończenie części studyjnej, uczestnicy spotkania mieli możliwość zwiedzenia laboratorium Nestlé
Quality Assurance Centre.
Końcowa część spotkania była poświęcona dyskusji na temat prezentowanych w trakcie wizyty zagadnień.
Ponadto, A.Gantner przedstawił sprawozdanie z realizacji programu stypendiów naukowych PFPŻ ZP oraz zaprezentował propozycję programu grantowego.
Program stypendialny Polskiej Federacji Producentów Żywności realizowany był w latach akademickich 2011/2012 oraz 2012/2013 i był skierowany do studentów stacjonarnych studiów magisterskich i
doktoranckich państwowych akademickich ośrodków naukowych,
realizujących prace dyplomowe w
jednym z następujących obszarów tematycznych:
- żywienie człowieka;
- nauki konsumenckie;
- technologia żywności;
- towaroznawstwo żywności.
W wyniku postępowania Konkursowego, na podstawie uzyskanych ilości punktów Komisja stypendialna wyłoniła 3 prace
magisterskie oraz 2 doktorskie, których autorom przyznano stypendia PFPŻ
ZP. Szczegółowe informacje na temat programu stypendialnego dostępne są tutaj.
W roku akademickim 2013/2014 PFPŻ ZP planuje uruchomienie programu grantów przeznaczonych dla studentów studiów doktoranckich. W trakcie posiedzenia przedstawione zostały podstawowe założenia programu, które następnie zostały przekazane do konsultacji członkom Rady Naukowej PFPŻ ZP.