Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wzmożone kontrole na obecność pestycydów
W dniu 2 lutego 2013 r. w Dzienniku Urzędowym UE opublikowano rozporządzenie Komisji
Europejskiej nr 91/2013 z dnia 31 stycznia 2013 r. ustanawiające szczególne warunki mające
zastosowanie do przywozu orzeszków ziemnych z Ghany i Indii, ketmii jadalnej i liści curry z Indii oraz pestek arbuza z Nigerii.


Między innymi w powyżej wspomnianym dokumencie zwiększono na okres ponad dwóch lat częstotliwość urzędowych kontroli orzeszków ziemnych z Indii pod kątem aflatoksyn, liści curry z Indii pod kątem pozostałości pestycydów, orzeszków ziemnych z Ghany i pestek arbuza z Nigerii pod kątem aflatoksyn oraz – na okres prawie dwóch lat – ketmii jadalnej z Indii pod kątem pozostałości pestycydów.

 

Wyniki wzmożonych do tej pory przeprowadzonych kontroli pokazują, że niezgodność z najwyższymi dopuszczalnymi poziomami aflatoksyn i z najwyższymi dopuszczalnymi poziomami pozostałości pestycydów ustanowionymi w przepisach Unii pozostaje wysoka. Kilkakrotnie odnotowano bowiem bardzo wysokie poziomy, a wyniki te stanowią dowód na to, że przywóz tej żywności i paszy stanowi ryzyko dla zdrowia ludzi i zwierząt. W związku z powyższym konieczne jest zapewnienie dodatkowych gwarancji w stosunku do wspomnianej żywności i paszy z Indii, Ghany i Nigerii. W przypadku produktów ogrodnictwa dodatkową, wzmożoną kontrolą objęto między innymi:

 

a) orzeszki ziemne w łupinkach i łuskane oraz masło orzechowe (pasze i żywność) pochodzące lub wysyłane z Ghany – wzmożenie kontroli o dodatkowe 50%;

 

b) orzeszki ziemne w łupinkach i łuskane, masło orzechowe, orzeszki ziemne przetworzone lub zakonserwowane w inny sposób (pasze i żywność) pochodzące lub wysyłane z Indii – wzmożenie kontroli o dodatkowe 20%.

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie: Dziennik Urzędowy UE


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij