Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rząd za zmianami dotyczącymi oznaczania towarów ceną
Rząd chce, by przedsiębiorcy nie musieli obowiązkowo oznaczać ceną każdej sztuki towaru, który mają w swojej ofercie.

Zmiany takie przewidują założenia do projektu nowelizacji ustawy o cenach, który we wtorek przyjął rząd - podało Centrum Informacyjne Rządu.

 

W komunikacie CIR napisano, że "naklejanie cen na poszczególne towary albo jednostkowe opakowania, w których je umieszczono (tzw. metkowanie), zwiększa zaangażowanie personelu sklepu, a w konsekwencji przyczynia się do wzrostu cen, który jest rezultatem wykonywania dodatkowych, czasochłonnych czynności. Indywidualne oznaczanie ceną towaru jest szczególnie uciążliwe dla mikroprzedsiębiorców".

 

Służby informacyjne rządu wskazały, że zgodnie z obowiązującymi przepisami wielu towarów już dzisiaj nie trzeba oznaczać ceną. Dotyczy to np. towarów o małych gabarytach, żywych zwierząt, roślin, czy też niektórych towarów kosztujących mniej niż 5 zł. Ponadto duże podmioty handlowe (hipermarkety i supermarkety) w praktyce nie stosują obowiązkowego naklejania ceny na produkcie, gdyż dysponują systemami umożliwiającymi stosowanie na ich oznaczanie kodów kreskowych. Ceny muszą naklejać punkty handlowe, które nie mają systemów umożliwiających oznaczanie towarów kodem kreskowym, czyli mikroprzedsiębiorcy.

 

Zgodnie z założeniami do projektu wprowadzone ma zostać nowe pojęcie - "eksponowanie" cen, w tym cen jednostkowych. CIR wyjaśniło, że chodzi o to, by cena towaru była tak eksponowana, aby kupujący nie miał żadnej wątpliwości co do jej wysokości i prawdziwości, aby nie musiał zadawać sprzedawcy dodatkowych pytań.

 

"Generalnie postulat ten można realizować bez nakładania na przedsiębiorców obowiązku oznaczania ceną poszczególnych towarów (z wyjątkiem przepisów szczególnych, dotyczących np. papierosów lub tytoniu do palenia). W związku z tym proponuje się wprowadzenie rozwiązań bardziej przyjaznych przedsiębiorcy i klientowi, np. stosowanie wywieszek cenowych lub form elektronicznych (cenniki elektroniczne). Powinno to być określone w przepisach wykonawczych do ustawy" - napisano w komunikacie.

 

CIR dodało, że przewidziane jest także wprowadzenie różnych zmian o charakterze porządkującym.

 

"Proponowane rozwiązania wpisują się w działania deregulacyjne rządu. Efektem uproszczenia prawa cenowego będzie redukcja nadmiernych obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorstw handlowych, bez naruszenia interesów ekonomicznych konsumentów, wynikających z przysługującego im prawa do jasnych, jednoznacznych informacji o cenach produktów" - poinformowano.

 

Według CIR rząd ocenia, że nowe regulacje przyczynią się do większej elastyczności cen, a nawet ich obniżenia oraz redukcji kosztów działalności handlowej. Nowe regulacje powinny wejść w życie do 30 czerwca 2013 r.

 

Źródło: PAP


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij