Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Trudna sytuacja na rynku mleka tematem Rady Ministrów UE
Trudna sytuacja na rynku mleka była jednym z głównych tematów ostatniej Rady Ministrów UE ds. rolnictwa i rybołówstwa, która miała miejsce w Luksemburgu.

W związku z pogarszającą się sytuacją cenową Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki zaprezentował polski wniosek dotyczący podjęcia interwencji na rynku mleka. W swoim wystąpieniu nawiązał do polskiego wniosku, który złożony był już w kwietniu bieżącego roku do Komisji Europejskiej.

 

Według danych resortu spadek cen przetworów mlecznych ma swoje odzwierciedlenie w zmniejszających się cenach skupu mleka od producentów (o 8% w okresie od stycznia 2012 r.).

 

W staraniach o interwencję Polska wspierana jest przez Litwę, która złożyła podobny wniosek.

 

Zdaniem M. Sawickiego oprócz uruchomienia refundacji eksportowych niezbędne jest podniesienie cen interwencyjnych, tak by pokrywały koszty produkcji. Polski Minister podkreślał, że ceny te nie zmieniały się od wielu lat i obecnie pomimo spadku cen poniżej opłacalności progi interwencyjne nie zostały osiągnięte. Według M. Sawickiego należy urealnić ceny interwencyjne by taka sytuacja nie zagrażała bankructwem wielu gospodarstw mleczarskich.

 

Polski postulat nie budzi entuzjazmu wśród państw, które są największymi producentami mleka w UE. Z tego względu Minister Sawicki apeluje głownie do Francji, Holandii i Niemiec aby przyłączyły się do polskiego wniosku.

 

Podczas spotkania Komisarz Dacian Ciolos oświadczył, że Komisja Europejska analizuje sytuację cenową i zauważa od 3 tygodni wzrost cen mleka w UE. Jeżeli sytuacja będzie nadal trudna to w lipcu bieżącego roku KE powróci do omówienia sytuacji na rynku mleka podczas Rady Ministrów i ewentualnego podjęcia stosownych działań interwencyjnych.

 

Źrodło: FAMMU/FAPA na podstawie MR, KE


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij