Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Nowe przepisy dotyczące produkcji ekologicznej drobiu i trzody
W dn. 15 czerwca 2012 r. Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie wykonawcze nr
505/2012 zmieniające i poprawiające rozporządzenie nr 889/2008 w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych.


Zgodnie z nowym rozporządzeniem, unijni producenci jaj metodami ekologicznymi mogą jeszcze do dnia 31 grudnia 2014 r. kupować młode kury nioski do 18 tygodnia życia z gospodarstw konwencjonalnych i umieszczać je do dalszego odchowu w gospodarstwach ekologicznych. Zgodnie z dotychczas obowiązującym rozporządzeniem, ostateczny termin zakupu niosek z produkcji konwencjonalnej w celu wprowadzenia do gospodarstwa ekologicznego upływał z dniem 31 grudnia 2011 r. Przedłużenie terminu o 3 lata zostało wprowadzone w związku z pojawiającym się brakiem dostępności ekologicznego materiału zwierzęcego. Na mocy rozporządzenia nr 505/2012 postanowiono również o opóźnieniu do końca 2014 r. zmiany przepisów dotyczących żywienia drobiu i innych nieprzeżuwaczy utrzymywanych metodami ekologicznymi. Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami, od 1 stycznia 2012 r. ekologiczny drób i trzoda chlewna miały być żywione wyłącznie paszami z produkcji ekologicznej, pochodzącymi w znacznej części z własnego gospodarstwa lub regionu. Zmiana przepisów oznacza, że do 31 grudnia 2014 r. producenci będą mogli nadal stosować pasze białkowe z produkcji konwencjonalnej w maksymalnej ilości do 5% w stosunku rocznym. Hodowca musi wykazać, że nie jest w stanie uzyskać paszy wyłącznie z produkcji ekologicznej.

 

Rozporządzenie nr 505/2012 weszło w życie z dniem 16 czerwca 2012 r., jednak zapisy dotyczące zastosowania młodych niosek oraz pasz z gospodarstw konwencjonalnych obowiązują z mocą wsteczną od dnia 1 stycznia 2012 r.

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podst. Dziennika Urzędowego UE z dn. 15.06.12 (L 154/12)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij