Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Dalsze spadki cen przetworów mleczarskich na globalnym rynku mleka
Na globalnym rynku mleka w dalszym ciągu obserwuje się spadek cen przetworów mleczarskich. Według danych Datum w maju br. w portach Oceanii masło potaniało o 11 proc. względem kwietnia, pełne mleko w proszku o prawie 9 proc., zaś odtłuszczone o ponad 7 proc. - podali analitycy Banku BGŻ.

Niemniej, osłabienie krajowej waluty notowane w II kwartale br. przyczynia się do poprawy wyników wymiany handlowej przetworami mlecznymi. Według informacji Ministerstwa Finansów (za MRiRW) w pierwszych czterech miesiącach br. wartość sprzedaży przetworów mleczarskich na rynki zagraniczne była o ponad 3 proc. wyższa niż przed rokiem - 428,1 mln euro - (jeszcze w I kwartale br. wzrost ten wyniósł zaledwie 0,6 proc.). W przeliczaniu na polską walutę eksport zwiększył się o ponad 11 proc. do 1829,2 mln zł.

Co więcej, spadek wolumenu wywozu notuje się jedynie w przypadku masła oraz przetworów typu: jogurty, maślanka itp., natomiast eksport pozostałych artykułów mlecznych rośnie.

Szczególnie korzystnym zjawiskiem był wzrost wywozu serów. W okresie styczeń-kwiecień ich sprzedaż na rynki zagraniczne zwiększyła się o prawie 16 proc. wobec analogicznego okresu ubiegłego roku, do 54,5 tys. ton. Zawdzięczamy do przede wszystkim większym dostawom na rynek niemiecki - o prawie 60 proc. do 7,3 tys. t - oraz rosyjski - o około 74 proc. do 5,1 tys. ton.

W analizowanym okresie wywieziono także o ponad 34 proc. więcej serwatki (łącznie 63,7 tys. t) oraz o prawie 30 proc. mleka płynnego (85,5 tys. t). Z kolei wolumen wywozu mleka w proszku ukształtował się na poziomie z ubiegłego roku, tj. 32,0 tys. ton.

Biorąc pod uwagę utrzymujące się osłabienie złotego w maju i czerwcu br. bardzo prawdopodobne, że dane za kolejne miesiące przyniosą dalszą poprawę wyników eksportowych.


(Źródło: Bank BGŻ, www.portalspozywczy.pl).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij