Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wkrótce zmiany przepisów o opakowaniach
W najbliższym czasie producenci opakowań zetkną się z trzema istotnymi zmianami przepisów.

Wkrótce zaczną obowiązywać: nowa ustawa o gospodarowaniu opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, nowa ustawa o odpadach oraz nowelizacja ustawy i utrzymaniu porządku i czystości w gminach, która pośrednio dotknie przedsiębiorców - wynika z prezentacji Agnieszki Jaworskiej, dyrektor generalnej Stowarzyszenia EKO-PAK, która została przedstawiona podczas konferencji "Opakowania w przemyśle spożywczym - aspekty prawne i nowe trendy" zorganizowanej przez PFPŻ.

 

Jak tłumaczyła Agnieszka Jaworska, kończy się właśnie etap rządowych prac dotyczących nowej ustawy o gospodarowaniu opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Wkrótce zostanie ona przedstawiona na posiedzeniu Rady Ministrów. Realny termin wejścia w życie ustawy to początek 2013 roku.

 

Dodała, że najważniejsze zmiany dla przedsiębiorców wynikające z tych przepisów to m.in. rejestr podmiotów działających na rynku gospodarki odpadów opakowaniowych w systemie teleinformatycznym. Będą go prowadzić Urzędy Marszałkowskie, a wpis będzie poprzedzony opłatą rejestracyjną oraz opłatami rocznymi w wysokości 300 zł. Ponadto wysokość kar pieniężnych za brak wpisu do rejestru wynosić będzie od 5 tys. zł do 500 tys. zł. Innym istotnym obowiązkiem będzie współpraca organizacji odzysku z gminami.

 

- W przypadku nowej ustawy o odpadach kończy się etap rządowy (po Radzie Ministrów). Ustawa ma na celu budowanie „społeczeństwa recyklingu" oraz zapewnienie 50-proc. poziomu recyklingu dla odpadów komunalnych do 2020 r. Ponadto 1 stycznia br. w życie weszła nowelizacja ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, a druga część przepisów wejdzie w życie w połowie 2013 roku - podała dyrektor generalna Stowarzyszenia EKO-PAK.
Źródło: portalspożywczy


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij