Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Zmiany w ustawie o organizacji rynku mleka. Mleczarnie nie muszą już pobierać zaliczek
Mleczarnie nie będą miały obowiązku pobierania zaliczek na poczet ewentualnego przekroczenia limitu produkcji mleka - zakłada przyjęta w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy o organizacji rynku mleka.

W głosowaniu zmiany poparło 434 posłów.



Dotychczas podmioty skupowe były zobowiązane do pobierania zaliczek na wypadek, gdyby rolnicy przekroczyli wyznaczoną dla Polski przez Komisję Europejską kwotę produkcji mleka na dany rok. Jednak od dwóch lat pobieranie zaliczek było zawieszone.



Z obliczeń ekspertów wynika, że w najbliższych latach Polska nie przekroczy limitu produkcji mleka przeznaczonego dla tzw. dostawców hurtowych, czyli producentów sprzedających surowiec do mleczarni. Dlatego nie ma potrzeby utrzymywania obecnego systemu - tłumaczył podczas środowej debaty w Sejmie Piotr Walkowski (PSL). Ponadto KE zapowiedziała zniesienie limitowania produkcji mleka po 31 marca 2015 r.

 

Od wejścia Polski do UE nasz kraj tylko raz przekroczył limit w roku kwotowym 2005/2006 (od 1 kwietnia 2005 do 31 marca 2006). Nadprodukcja mleka wyniosła wtedy 296 tys. ton, czyli 3,4 proc. limitu. W rezultacie rolnicy musieli zapłacić po 39 gr za każdy litr tego surowca ponad przyznany im limit. W sumie nasz kraj musiał zapłacić 64,4 mln euro (ok. 250 mln zł).

 

Zgodnie z dotychczasowymi przepisami jeżeli producent sprzedał więcej mleka niż wynosił jego limit był zobowiązany do wnoszenia zaliczki na poczet ewentualnej kary w wysokości 20 gr za każdy kilogram mleka.

 

Nowela zakłada, że przepisy te zostaną wykreślone z ustawy na okres najbliższych trzech lat kwotowych (2012/2013, 2013/2014 oraz 2014/2015), czyli do momentu zapowiedzianego zniesienia limitowania produkcji mleka przez UE.

 

Dodatkowo za tym rozwiązaniem przemawia coroczny, jednoprocentowy wzrost kwoty krajowej do 2014 r., co zmniejsza ryzyko przekroczenia limitu. Limit produkcji mleka na rok kwotowy 2011/2012 (od kwietnia 2011 do końca marca 2012) wynosił 9 mld 857 mln kg. Kwota hurtowa (ilość mleka produkowana na rynek) wynosiła ok. 9 mld 698 mln kg.

 

W roku kwotowym 2010/2011 limit został wykorzystany w ok. 95 proc., a rok wcześniej w ok. 95,5 proc. Resort rolnictwa szacuje, że do 2015 r. Polska nie przekroczy przyznanego jej limitu produkcji mleka.

 

Nowela trafi teraz do Senatu.

 

Nowe przepisy mają wejść w życie z momentem ich ogłoszenia.

 

Źródło: PAP


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij