Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
"Nie" dla pracy dzieci na plantacjach kakao
Przy porannej filiżance kakao niewielu z nas myśli pewnie o tym, jak wiele wysiłku kosztuje sporządzenie tego smacznego napoju.

A także o tym, że do pracy na części plantacji kakaowców w Afryce Zachodniej zmusza się dzieci. Parlament Europejski ma uchwalić w tym tygodniu rezolucję potępiającą to zjawisko. Eurodeputowani zdecydują także, czy dadzą zielone światło porozumieniu mającemu usprawnić i uczynić bardziej przejrzystym handel w tym sektorze.

 

Głosowanie nad nowym porozumieniem kakaowym jest jednym z punktów trwającej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Tekst ten zastąpi poprzednie porozumienie w tej sprawie z 2001 roku.

 

Nowa umowa wzmacnia rolę Międzynarodowej Organizacji Kakaowej (ICCO), której członkowie - eksporterzy i importerzy kakao - odpowiadają za 85 proc. światowej produkcji kakao i 60 proc. jego konsumpcji. Unia Europejska jako czołowy importer kakao jest jedną ze stron tego porozumienia.

 

Zadaniem ICCO jest zbieranie, przetwarzanie i dystrybucja danych handlowych z tej dziedziny oraz współpraca z przemysłem i organizacjami pozarządowymi.

 

Jak podkreśla sprawozdawca komisji PE ds. handlu międzynarodowego, portugalski deputowany Vital Moreira (Socjaliści i Demokraci), Międzynarodowa Organizacja Kakaowa jest "jedyną strukturą, która zrzesza producentów i konsumentów kakao w celu prowadzenia dialogu".

 

Według Moreiry, nowa umowa może oprzeć handel kakaowy na zasadach zrównoważonej gospodarki, poprawić przejrzystość rynku i jakość produktów.

 

Jednocześnie z głosowaniem nad tym porozumieniem eurodeputowani mają uchwalić rezolucję wzywającą do zaprzestania eksploatacji dzieci przy pracy na plantacjach kakao, przede wszystkim w Afryce Zachodniej (Ghana, Wybrzeże Kości Słoniowej). Parlament Europejski potępia zwłaszcza obserwowane tam zjawisko handlu nieletnimi i zmuszania ich do pracy.

 

Eurodeputowani zauważają jednak przy tym, że problem jest skomplikowany. Na wielu rodzinnych gospodarstwach rodzinom trudno jest przeżyć bez pomocy dzieci przy zbiorach.

 

Zdaniem Moreiry, "praca dzieci na tych plantacjach nie jest odosobnioną kwestią" i wynika często z wielu przyczyn, takich jak: tradycja, ubóstwo, brak perspektyw ekonomicznych, braki w edukacji publicznej. Według portugalskiego eurodeputowanego, konieczne jest "odpowiednie strukturalne podejście" do kwestii zatrudnienia dzieci, tak aby rozwiązania dotarły do sedna problemu.

 

90 proc. światowych zasobów kakao jest uprawianych przez 5,5 mln małych, rodzinnych plantatorów, którzy zatrudniają w sumie 14 mln osób.

 

Na państwa afrykańskie przypada około 70 proc. światowej produkcji kakao. W Ameryce Łacińskiej produkuje się  około 13 proc.,  podobnie jak w Azji i Oceanii. Unia Europejska importuje ponad 80 proc. kakao z Afryki Zachodniej.

 

Źródło: PE

 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij