Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Agenda KE prognozuje wzrost produkcji oleistych w UE
Agenda Komisji DG Agri prognozuje, że w nadchodzącym sezonie nastąpi niewielki wzrost produkcji oleistych (wraz z lnem) do około 28,98 mln ton. Największy przyrost produkcji będzie dotyczyć rzepaku - o 4,8 proc., do 20,2 mln ton. Przewiduje się natomiast spadek produkcji słonecznika - o 8,8 proc., do około 7,7 mln ton - informuje FAMMU/FAPA.

Agenda Komisji DG Agri w lutym po raz drugi opublikowała krótkoterminowy przegląd rynków rolnych w Unii, który zawiera m. in. szacunki i prognozy zbiorów, zasiewów i plonów roślin oleistych, wysokobiałkowych i zbóż w br. oraz kilku poprzednich latach oraz bilanse dla oleistych w tym: surowców oleistych, olejów i śrut. Poprzedni raport opublikowano w październiku zeszłego roku.

W dokumencie napisano, iż zbiory soi, której produkcja w Unii jest stosunkowo niewielka, obniżą się prawdopodobnie o 13,8 proc. do 958 tys. ton. Produkcja lnu powinna się zwiększyć o 4,2 proc. do 148 tys. ton.

Areał przeznaczony w Unii pod rośliny oleiste w br. jest szacowany na 11,43 mln ha wobec 1,45 mln ha rok wcześniej, w tym upraw rzepaku - 6,76 mln ha wobec 6,73 mln ha w 2011 roku. Przewiduje się niewielki spadek powierzchni zasiewów słonecznika - do 4,23 mln ha wobec 4,24 mln ha przed rokiem.

W sezonie 2012/2013 DG Agri prognozuje produkcję roślin wysokobiałkowych na około 2,6 mln ton (minus 5,1 proc.), z czego najwięcej stanowić będzie groch, tj. 1,45 mln ton - podaje FAMMU/FAPA.

 

(Źródło: FAMMU/FAPA).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij