Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Handel zagraniczny przetworami mleczarskimi
Osłabienie złotego trwające od sierpnia 2011 r. przyczyniło się do wyraźnego ożywiania zagranicznej wymiany handlowej przetworami mleczarskimi, i to pomimo spadku cen artykułów mlecznych na rynku globalnym.

Wyraźną poprawę wyników eksportowych obserwuje się od połowy III kwartału 2011 roku. W tym czasie (od sierpnia do grudnia) światowe ceny masła obniżyły się o prawie 20%, serów typu Cheddar o 10%, zaś odtłuszczonego mleka w proszku o 2%. Jednocześnie złoty osłabił się w stosunku do euro o prawie 9%. Prawdopodobnie ten czynnik w największym stopniu zadecydował o wzroście wywozu produktów mlecznych poza granice Polski.

 

Według najnowszych danych Ministerstwa Finansów (za MRiRW) w okresie styczeń - listopad ub. r. przychód ze sprzedaży zagranicznej produktów mlecznych zwiększył się o 17% względem analogicznego okresu ubiegłego roku do 1216,5 mln euro lub o 18% do 4936,2 mln zł. Warto jednak zwrócić uwagę, że jeszcze w lipcu 2011 r. mieliśmy do czynienia ze spadkiem wartości eksportu (o 1% względem lipca 2010 r.).

 

W ubiegłym roku najszybciej rozwijała się sprzedaż zagraniczna masła, choć w II połowie roku dynamika wzrostu znacznie wyhamowała. Niemniej i tak w okresie styczeń-listopad eksport zwiększył się o 57% r/r do 127,3 mln euro. Silnie wzrosła także wartość wywozu serwatki -- o ponad 31% do 121,7 mln euro. Jedyną kategorią produktów, w przypadku których wartość wywozu obniżyła się relacji do ubiegłego roku były jogurty, maślanka i mleko zsiadłe -- spadek o 2% r/r do 114,1 mln euro.

 

Warto zauważyć, że w II połowie roku zaczął rosnąć także wolumen produktów sprzedanych na rynkach zagranicznych. Dotyczy to przede wszystkim masła i serwatki, niemniej wzrosty obserwowane były także w odniesieniu do mleka w proszku.

 

Podstawowym rynkiem zbytu polskich artykułów mleczarskich pozostają kraje UE-27, choć ich udział w 2011 r. nieznacznie zmalał, m.in. na korzyść Algierii. W okresie pierwszych jedenastu miesięcy ub. r. do Wspólnoty skierowaliśmy ponad 80% polskich produktów wobec 83% w 2010 roku.  W tym samym czasie udział Algierii w eksporcie mleka w proszku zwiększył się z 10% do 19%.

 

Pomimo obniżek cen na rynkach światowych wydaje się, że słaby złoty może przełożyć się, przynajmniej w I połowie roku, na dalszy wzrost wartości eksportu przetworów mleczarskich. Co za tym idzie, ceny skupu mleka nadal mogą utrzymywać się na wysokim poziomie. Zwłaszcza, że w ostatnich tygodniach sytuacja na rynku globalnym wydaje się stabilizować. Podczas ostatniej aukcji kontraktów terminowych zorganizowanej przez Fonterrę na platformie GlobalDairyTrade (17 stycznia br.) doszło do umocnienia notowań większości przetworów -- średnio o 2% w przypadku kontraktu marcowego.

 

(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij