Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Reforma unijnej polityki rolnej
Jednym z głównych zadań Komisji Rolnictwa PE w 2012 r. jest reforma unijnej polityki rolnej. W agendzie są jednak jeszcze: dopłaty dla producentów mleka, jakość żywności i szczepionki na chorobę niebieskiego języka.

W sprawie reformy unijnej polityki rolnej deputowani przygotują sześć sprawozdań. Reforma ma sprawić, że WPR będzie prostsza, bardziej sprawiedliwa i bardziej wydajna.

 

Wydatki na rolnictwo to ok. 37 proc. budżetu UE na lata 2014-2020. Ostateczna suma nie jest jeszcze jednak znana, bo prace nad tym budżetem jeszcze trwają.

 

Głównym problemem jest sprawiedliwszy podział funduszy pomiędzy nowych a starych członków Unii. Jedna trzecia funduszy została by też objęta kryteriami środowiskowymi. Wprowadzone zostanie też ograniczenie dla najbogatszych rolników - nie będą mogli dostać więcej niż 300 tys. euro dopłat.

 

W grudniu PE i Rada zgodziły się co do kontynuowania programu pomocy żywnościowej dla najbiedniejszych. Do 2013 r. ma zostać na ten cel przeznaczone miliard euro.

 

W lutym Parlament powinien przyjąć przepisy dotyczące nowych oznaczeń żywności. To pomoże rolnikom z Unii konkurować z producentami z krajów trzecich. Będzie to także promocja regionalnych produktów.

 

Także w lutym deputowani będą głosować nad nowymi przepisami dotyczącymi lepszego wykorzystania szczepionek przeciwko chorobie niebieskiego języka. To choroba, która od lat dotyka stada, głównie owiec.

 

Źródło: PE


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij