Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wynikowy szacunek zbiorów owoców i warzyw w kraju w 2011 roku
W drugiej połowie grudnia 2011 roku GUS opublikował "Wynikowy szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych", w którym przedstawił najbardziej aktualne dane dotyczące wielkości zbiorów owoców i warzyw w kraju w minionym już roku. Według nich, zbiory owoców z drzew ukształtowały się na poziomie 2,9 mln t, czyli niezmienionym w porównaniu do wrześniowego szacunku GUS. Jak przewidywano wcześniej, zbiory jabłek wyniosły 2,5 mln ton i były znacznie wyższe niż w 2010 roku.

Większa, niż spodziewano się we wrześniu, okazała się produkcja malin, których łącznie z malinami jesiennymi zebrano 113 tys. t, tj. znacznie więcej niż w rekordowym roku poprzednim. Zbiory truskawek wyniosły 166 tys. t i według GUS były nieznacznie wyższe niż rok wcześniej. Na poziomie zdecydowanie niższym niż w 2010 roku ukształtowały się natomiast zbiory porzeczek, które oszacowano na 172 tys. t.

 

Wobec wcześniejszych szacunków znacznie zostały skorygowane przewidywania co do wielkości tegorocznych zbiorów warzyw gruntowych w kraju. Według aktualnych ocen wyniosły one 4,8 mln t i były dużo wyższe w porównaniu z rokiem poprzednim. We wrześniu GUS przewidywał zbiory warzyw na niskim poziomie 4,4 mln t. W sierpniu i wrześniu nastąpiła jednak wyraźna poprawa warunków pogodowych, która wpłynęła na dużo lepsze plonowanie roślin. W największym stopniu miało to przełożenie na wysokość zbiorów warzyw późnych, szczególnie kapustnych i korzeniowych. Zmiana warunków pogodowych pozytywnie wpłynęła również na jakość ubiegłorocznych zbiorów warzyw.

 

Według GUS zbiory marchwi i buraków ćwikłowych były zdecydowanie wyższe niż w 2010 roku i wyniosły odpowiednio 888 i 371 tys. t. Produkcję kapusty oszacowano natomiast na poziomie 1,2 mln t, także wyższym niż rok wcześniej. Zdecydowanie, w porównaniu do roku poprzedniego, zwiększyła się również produkcja cebuli, której wielkość produkcji GUS ocenił na poziomie 675 tys. t, podczas gdy we wrześniu jej zbiory oceniano na zaledwie 630 tys. t.

 

(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij