Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Polska chce pomóc krajom Partnerstwa Wschodniego we wdrażaniu norm UE dotyczących żywności
Polska chce pomagać krajom Partnerstwa Wschodniego we wdrażaniu unijnych norm dotyczących przepisów weterynaryjnych, fitosanitarnych oraz bezpieczeństwa i jakości żywności - zapowiedział w piątek w Krakowie wiceminister rolnictwa Andrzej Butra.

W piątek w Krakowie zakończyła się konferencja o współpracy w rolnictwie z krajami objętymi inicjatywą Partnerstwa Wschodniego. Zorganizowano ją w ramach polskiej prezydencji.

 

"Polska ma duże doświadczenie, jeśli chodzi o wdrażanie norm unijnych, bo przeszliśmy naprawdę ciężką drogę, przystępując do Unii. Chcielibyśmy dla naszych przyjaciół z Partnerstwa Wschodniego tę drogę uprościć, wskazać nasze doświadczenia" - mówił podczas konferencji prasowej podsekretarz stanu w resorcie rolnictwa Andrzej Butra.

 

Jego zdaniem, produkty spożywcze z krajów Partnerstwa Wschodniego często spełniają normy unijne, ale ich wewnętrzne przepisy nie korespondują z wytycznymi UE. "Chodzi o kwestie techniczne, o harmonizację i usystematyzowanie tych przepisów, bo unijny konsument przyzwyczajony do poziomu UE chciałby wiedzieć, że ten towar spełnia jego wymagania i jest w 100 procentach bezpieczny" - zaznaczył wiceminister.

 

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele państw Partnerstwa Wschodniego i Unii Europejskiej. Obecni byli także przedstawiciele Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego oraz międzynarodowych organizacji, stowarzyszeń i instytutów naukowych.

 

Na obrady do Krakowa przyjechali wiceministrowie rolnictwa z Armenii, Azerbejdżanu, Mołdawii, Czech, Rumunii, Węgier oraz przedstawiciele Białorusi, Belgii, Bułgarii, Cypru, Czech, Estonii, Finlandii, Francji, Gruzji, Grecji, Węgier, Włoch, Litwy, Łotwy, Mołdowy, Słowenii, Hiszpanii, Szwecji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.

 

Partnerstwo Wschodnie to inicjatywa Unii Europejskiej, skierowana do Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii oraz Ukrainy. Projekt Partnerstwa został opracowany w 2008 roku wspólnie przez Polskę i Szwecję. W marcu 2009 roku Rada Europejska wyraziła jednogłośne poparcie dla tej inicjatywy, która stała się tym samym częścią europejskiej polityki sąsiedztwa.

 

Źródło: PAP


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij