Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Szczecińskie pierniki i konfitura na Liście Produktów Tradycyjnych
Szczecińskie pierniki oraz konfitura szczecińska z owoców róży - to kolejne produkty z Pomorza Zachodniego, które zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych ministerstwa rolnictwa.

Pierniki wypiekano w Szczecinie od połowy XIX wieku, w pierwszej połowie XX wieku nazywano je już "Stettiner Peperkoken" (pierniki szczecińskie). Wtedy też w adwencie na ulicach miasta pojawiały się choinki ozdobione piernikowymi marynarzami, kotwicami, rybami itp.

 

Jak mówił dziennikarzom w czwartek producent pierników Jan Tabiński, muszą one mieć marynistyczne formy. Wykańczane są polewą cukrową lub czekoladową.

 

W wydanej w 1845 r. szczecińskiej książce kucharskiej "Stettiner Kochbuch" znalazł się przepis na tamtejszą konfiturę z róży. Około 1800 r. działało w tym mieście pięć wytworni konfitur.

 

Konfitura z róży robiona jest ręcznie. To pracochłonna produkcja, smaży się ją po kilka minut przez kilkanaście dni - tłumaczy producentka konfitur Bożena Jaszczowska.

 

Teraz Zachodniopomorskie na liście ministerstwa rolnictwa ma 13 produktów: paprykarz szczeciński, jeziorowy ogórek kiszony, kapustę kiszoną z beczki, ogórek kołobrzeski, chleb razowy koprzywieński, miód Drahimski, pasztecik szczeciński, miód pitny trójniak, nalewkę ze śliwek z Dębiny, wino ze śliwek, grzyby marynowane z szyszką oraz pierniki szczecińskie i konfiturę szczecińską z owoców róży.

 

Na listę wpisywany jest produkt, którego jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji. Za tradycyjne uważa się metody wykorzystywane od co najmniej 25 lat. Produkt ubiegający się o taki wpis powinien też stanowić element tożsamości lokalnej i należeć do dziedzictwa kulturowego.

 

Najwięcej, bo 122 produkty tradycyjne ma województwo śląskie. Zachodniopomorskie znajduje się na przedostatnim miejscu.

 

Źródło: PAP


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij