Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Już 21. grecki ser w unijnym rejestrze CHNP
W dniu 3 sierpnia 2011 r. w Dzienniku Urzędowym UE ukazało się rozporządzenie Komisji (UE) nr 766/2011 z dn. 29 lipca br. wpisujące do rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia (ChNP) nazwę „Xygalo Siteias״. Specyficzny charakter produktu wynika ze ścisłego związku z obszarem geograficznym, specjalnej techniki produkcji i mleka o szczególnych cechach - informuje FAMMU/FAPA.

„Xygalo Siteias״ jest serem powstałym w wyniku zakwaszania mleka.

Produkowany jest z mleka koziego lub owczego, bądź ich mieszanki pochodzącego od ras hodowanych na terenie greckich gmin Sitia, Makry Yialos, Itanos, Lefki na wschodnim krańcu wyspy Kreta. Ich specyficzne żywienie, zagwarantowane przez obecność rodzimych i aromatycznych roślin na naturalnych użytkach zielonych nadaje mleku szczególne cechy organoleptyczne, które zapewniają wyprodukowanemu serowi jego charakterystyczny smak.

Produkowany wyłącznie w Sitii, Xygalo Siteias jest białym serem o ciastkowej lub ziarnistej konsystencji i pozbawiony jest skórki, ma bogaty, kwaskowaty, lekko słony i świeży smak i charakterystyczny zapach. Ser ten zawiera od 33 do 46 proc. tłuszczu w suchej masie, minimalna zawartość białka to 31,5 proc. a maksymalna zawartość soli określona jest na poziomie 1,5 proc. Najwyższa dopuszczalna wilgotność Xygalo Siteias wynosi 75 proc.

Jest to 21 grecki ser, któremu nadano status CHnP. Rozporządzenie wchodzi w życie 20 dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

 

(Źródło: FAMMU/FAPA).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij