Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Światowa produkcja mleka w 2011 roku
Wiele wskazuje na to, że w II połowie roku osłabieniu ulegną wzrostowe tendencje skupu mleka w krajach UE-27, czego symptomy były zauważalne już w maju br.

Według danych Komisji Europejskiej w okresie pierwszych pięciu miesięcy dostawy surowca do mleczarni były o 2,4% wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W samym maju zwiększyły się one o 1,2% w relacji rocznej, podczas gdy w kwietniu o 2,7%, a w I kwartale br. o 2,9% r/r.

 

Niższe tempo wzrostu  jest między innymi wynikiem zmniejszenia pogłowia krów mlecznych w Unii. Według stanu na grudzień 2010 r. ich liczna była szacowana na 23,35 mln szt., co oznacza spadek o 1,5% w relacji rocznej, w tym w krajach które przystąpiły do UE w 2004 r. o 2,2%. Ponadto, susza w kwietniu i maju br. wpłynęła niekorzystnie na kondycję pastwisk, co nie pozostało bez wpływu na wydajność mleczną. Co więcej, wysokie ceny zbóż a tym samym koszty produkcji mogą również prowadzić do ograniczenia wydajności krów.

 

Nie bez znaczenia będzie także tzw. efekt bazy - w I półroczu 2010 r. odnotowano spadek skupu mleka we Wspólnocie, wobec czego łatwiej było osiągnąć wzrosty na początku obecnego roku.

 

Biorąc pod uwagę kraje leżące poza granicami UE, największą ekspansję w produkcji mleka widać w Ameryce Łacińskiej. W państwach takich jak: Argentyna, Chile czy Urugwaj w pierwszych miesiącach br. przyrastała ona średnio w tempie przekraczającym 10% w skali roku. W samej Argentynie podaż mleka wzrosła o prawie 17% wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. Jedynie w Meksyku wzrosty były mniejsze - nieznacznie przekroczyły 1% r/r.

 

Rekordową produkcję mleka odnotowano także w Nowej Zelandii, która jest jednym z największych eksporterów przetworów mleczarskich na świecie. Według prognoz w zakończonym właśnie sezonie 2010/2011 zwiększyła się ona o 3-4% w relacji rocznej. Więcej mleka wytworzono także w Australii.

 

W przypadku Stanów Zjednoczonych, podobnie jak to ma miejsce w UE, w ostatnich miesiącach nastąpiło wyhamowanie trendów wzrostowych w produkcji. Jeszcze w I kwartale br. podaż mleka zwiększyła się o 2,2% r/r, podczas gdy w kwietniu już tylko o 1,5% w relacji rocznej.

 

 

(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij