Minister rolnictwa: Sytuacja na rynku cukru będzie się stabilizowaćSytuacja na rynku cukru powinna się wkrótce uspokoić - ocenia minister rolnictwa Marek Sawicki. Przyczyni się do tego m.in. decyzja Komisji Europejskiej o sprzedaży na rynku unijnym 500 tys. ton cukru pozakwotowego.- W mojej ocenie nie podstaw, by na rynku cukru utrzymywała się panika - powiedział Marek Sawicki na konferencji.
Minister poinformował, że 28 stycznia i 17 lutego Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpiło do Komisji Europejskiej z wnioskiem o zwiększenie o 15 proc. kwoty produkcji cukru i izoglukozy w roku gospodarczym 2011/2012.
Wniosek zawierał także propozycję umożliwienia sprzedaży na rynku unijnym, bez kar finansowych, cukru pozakwotowego wyprodukowanego w Unii, w ilości nie przekraczającej 15 proc. kwoty krajowej.
Zdaniem ministra rolnictwa, wniosek ten był jedną z przyczyn przyjęcia 3 marca przez Komisję Europejską rozporządzenia, umożliwiającego sprzedaż na rynku Unii Europejskiej 500 tys. ton cukru pozakwotowego i 26 tys. ton izoglukozy, bez konsekwencji finansowych dla producentów.
Zdaniem Marka Sawickiego, ta decyzja przyczyni się do ustabilizowania sytuacji na rynku cukru.
- Także sygnały z rynku kontraktów terminowych mówią, że w kontraktach na czerwiec i sierpień proponowane są ceny o kilka procent niższe - powiedział minister rolnictwa.
- W ojej ocenie jest to moment, kiedy sytuacja na rynku cukru powinna się uspokoić. Myślę, że powinniśmy oczekiwać pewnej stabilizacji - dodał.
Minister rolnictwa poinformował, że w bieżącej kampanii cukrowniczej, która zakończyła się 18 stycznia 2011 roku, wyprodukowano 1,43 mln ton cukru.
- Jest to taka ilość, która zaspokaja w tej chwili nasze krajowe potrzeby. Myślę, że system spokojnego transzowania sprzedaży przez producentów zapobiegnie dalszej eskalacji cen - powiedział Marek Sawicki.
Minister rolnictwa ocenia, że UE popełniła w roku 2006 duży błąd w zakresie reformy cukru, ograniczając znacznie jego produkcję w ramach Wspólnoty.
- Nie dokonano wtedy analizy rynków światowych, nie zwrócono uwagi na to, co będzie działo się z cukrem w Brazylii i Argentynie, wszyscy byli pod wrażeniem niskich cen cukru trzcinowego - powiedział Marek Sawicki.
- Konsekwencja tamtych decyzji jest to, ze obecnie w Europie brakuje cukru, a tańszego cukru trzcinowego nie ma - ocenił.
Dodał także, że po decyzji KE o sprzedaży cukru ponadkwotowego, czeka nas jeszcze dyskusja na forum UE o ewentualnym zwiększeniu kwoty produkcji cukru.
(Źródło: portalspozywczy.pl)
pełna lista aktualności
|